Emeryci

i

Autor: Shutterstock

Seniorzy będą zaciskać pasa. Drogi prąd obniży waloryzację emerytur! [TABELA]

Mamy złe wieści dla seniorów. Najubożsi z nich nie zauważą w marcu 2022 r. znaczącej podwyżki świadczeń z ZUS. Wszystko przez galopującą drożyznę, a zwłaszcza przez zapowiadaną podwyżkę cen prądu. Uszczupli ona waloryzację najniższych emerytur do nieco ponad 20 zł miesięcznie.

Energia zjada waloryzację

Rencistów i emerytów, którzy już się cieszą na myśl o przyszłorocznej waloryzacji, czeka przykra niespodzianka. Wszystko przez inflację i planowane podwyżki opłat. Rząd zapowiedział, że w marcu nastąpi waloryzacja rent i emerytur o wskaźnik 4 proc. W efekcie świadczenie wartości 1120 zł wzrośnie o 44 zł.

ZOBACZ: Drożyzna w Tatrach. Gigantyczne ceny za wjazd na Kasprowy Wierch

Tańczące z promocjami (12.08)

Wskaźnik będzie wyższy

Tymczasem mamy największą od 10 lat drożyznę, a końca podwyżek nie widać. Od stycznia 2022 r. czeka nas dotkliwy wzrost opłat za prąd. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, taryfa dla gospodarstw domowych wzrośnie średnio o 20 zł miesięcznie. Łatwo policzyć, że najubożsi emeryci zauważą przez to w marcu nie 44 zł więcej na koncie, ale tylko 24 zł. Chyba że rząd przyjmie wyższy wskaźnik waloryzacji świadczeń. – Przyjęte 4 proc. na pewno będzie skorygowane. Moim zdaniem podwyżka wyniesie ponad 5 proc., czyli najniższe emerytury bardziej wzrosną – uspokaja Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

Seniorów czeka bolesny rok: za prąd zapłacą 240 zł więcej!

Sonda
Czy jesteś zadowolony z wysokości swojej emerytury?

Inflacja nie odpuści

Podobnego zdania jest ekonomista Marek Zuber (49 l.). – Moim zdaniem waloryzacja powinna wynieść 5,5–6 proc. Wówczas zrekompensuje emerytom wzrost cen – mówi ekspert. – Inflacja jednak szybko nas nie opuści. W tym i w przyszłym roku spodziewam się kolejnych podwyżek cen, zwłaszcza żywności – dodaje Zuber. 

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze