- Wydaje się, że po wielokrotnych konsultacjach uzyskaliśmy już konsensus w zakresie tego, co nam umożliwia obecna delegacja ustawowa. Zakładamy, że ten projekt nie powinien ulec zmianie - możliwe są oczywiście drobne korekty, zwłaszcza, że formalnie nie zakończyły się jeszcze konsultacje. Uzyskaliśmy w miarę powszechną akceptację do tych zapisów - stwierdził, cytowany przez PAP, minister cyfryzacji Marek Zagórski. Jak dodał szef resortu, projekt został skierowany do rozpatrzenia przez Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji.
ZOBACZ: Pamiętacie GO? Pupil MACIEREWICZA bawi się klockami LEGO. Misiewicz gotowy na dzień dziecka [WIDEO]
Konsultacje dotyczyły rozporządzenia Ministerstwa Cyfryzacji związanego z obowiązkami, jakie przedsiębiorcy telekomunikacyjni udostępniający 5G będą musieli spełniać. Chodzi o minimalne środki techniczne, organizacyjne oraz metody, które zapewnią bezpieczeństwo i integralność sieci lub usług 5G. Zgodnie z projektem Prezes UKE będzie określał wymogi w zakresie bezpieczeństwa i integralności sieci telekomunikacyjnej, a wymogi te będą opiniowane przez Kolegium ds. cyberbezpieczeństwa. Wprowadzenie tych przepisów spowodowało także konieczność anulowania trwającego od marca postępowania aukcyjnego dot. rezerwacji częstotliwości z pasma 3,6 GHz pod 5G. Jak ocenił minister Zagórski, projekt jest zgodny z planowanymi zmianami w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa.
- Podchodzimy do tego problemu równolegle na kilku poziomach. Jeden to rozporządzenie, drugi to wymagania aukcyjne, a trzeci to równolegle projekt ustawy, którą też finalizujemy i chcielibyśmy, żeby te wszystkie elementy zostały opublikowane w miarę w jednym czasie. Oczywiście zmiany w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa nie będą dotyczyły tylko sieci 5G, ale będą znacznie szersze. Po ponad roku funkcjonowania ustawy widzimy, że jej przepisy wymagają korekty - mówi Minister Cyfryzacji.