Ratusz bierze się za smog

i

Autor: Marcin Wziontek

Skąd bierze się smog i dlaczego w Polsce jest go tak dużo

2017-11-05 15:00

Polska jest europejskim rekordzistą w zanieczyszczeniu pyłami, a średnioroczne stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu przekraczają dopuszczalne normy nawet o 500-600 proc. Największymi trucicielami powietrza nie są samochody czy przemysł, ale nieocieplone lub słabo ocieplone budynki. Termomodernizacja pozwala na największą redukcję emisji niebezpiecznych substancji aż o 95 proc. dla pyłów, 98 proc. rakotwórczego benzo(a)pirenu, 80 proc. dwutlenku siarki, 43 proc. dla tlenków azotu czy w końcu o 72 proc. dwutlenku węgla. Co ważne podkreślenia jest ekonomicznie opłacalna, znacząco ogranicza zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku i zwraca się niemal po dekadzie.

W poniedziałek 23 października na Politechnice Warszawskiej odbyła się konferencja prasowa otwierająca ogólnopolską kampanię społeczną Termo Organiki oraz Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej „Termomodernizacja najlepszy sposób na ograniczenie smogu". Dr inż. Szymon Firląg przestawił raport zawierający dowody i wyliczenia z których jasno wynika, że to właśnie kompleksowa termomodernizacja (ocieplenie budynku oraz wymiana kotła) gwarantuje najbardziej znaczącą redukcję emisji trujących zanieczyszczeń do atmosfery oraz zwiększa efektywność budynku przez co jest w 100 proc. ekonomicznie uzasadniona.

Sprawdź koniecznie: [KOMPENDIUM WIEDZY] Smog - co nam psuje powietrze

- Prezentowany dziś raport jest dowodem na skuteczną współpracę świata biznesu i nauki, szczególnie istotną w kontekście tak ważnych wyzwań, przed którym stoi polskie społeczeństwo i gospodarka – mówi prof. dr hab. inż. Andrzej Garbacz, Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. – Jestem przekonany, że nasza kampania stanowić będzie istotny element w rozwoju nowoczesnego budownictwa oraz promocji energooszczędnych rozwiązań.

Zatrważające fakty
Polacy zamieszkują w niedostatecznie zaizolowanych budynkach. Szacuje się, że problem ten dotyczy ponad 72 proc. jednorodzinnych domów mieszkalnych. Jednocześnie ok. 70 proc. budynków jednorodzinnych ogrzewanych jest przy użyciu węgla, co powoduje, że w Polsce jest około 3,5 milionów kotłów węglowych. Wśród wykorzystywanych kotłów węglowych przeważają urządzenia wiekowe, wyeksploatowane, cechujące się niską efektywnością spalania i wysoką emisją szkodliwych substancji będących głównym źródłem smogu. Budynki wybudowane przed 1989 rokiem z reguły nie posiadają żadnej izolacji termicznej. Zaledwie 1 proc. wszystkich budynków w Polsce można uznać za energooszczędne, przede wszystkim te, które zostały zbudowane w ciągu ostatnich kilku lat. Dane m.in. Ministerstwa Środowiska jednoznacznie wskazują, że indywidualne ogrzewanie budynków mieszkalnych odpowiada za 40% emisji pyłu zawieszonego PM10 oraz 78 proc. emisji wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, w tym rakotwórczego benzo(a)pirenu. Termomodernizacja to jeden z najbardziej efektywnych i ekonomicznie uzasadnionych sposobów ograniczających smog na terenie naszego kraju.

„Termomodernizacja najlepszy sposób na ograniczenie smogu"
Kampania społeczna jest odpowiedzią na współczesne potrzeby nie tylko sektora budowlanego, ale przede wszystkim polskiego społeczeństwa zagrożonego zanieczyszczeniem powietrza. Nie tylko w ostatnich dniach media podnosiły temat alarmu smogowego i jakości powietrza w całej Polsce. W akcję zaangażowana jest również popularna dziennikarka Omenaa Mensah, ambasadorka Termo Organiki, która ma doświadczenie w budownictwie energooszczędnym.

Zobacz też: Odszkodowanie za smog. Państwo może zapłacić Polakom za trujące powietrze

- W ramach wspólnej akacji z Politechniką Warszawską chcemy promować ideę termomodernizacji, jako jeden z najlepszych i najprostszych sposobów ograniczających smog.
W ramach naszej kampanii planujemy wykorzystać narzędzia trafiające również do młodych osób, m.in. zorganizujemy konkursy w mediach społecznościowych, zrealizujemy film animowany w 3D i przygotujemy wywiady z ekspertami, które przeprowadzi nasza ambasadorka Omenaa Mensah. - mówi Dariusz Stachura, Prezes Termo Organiki, największego producenta styropianu w Polsce. - Tylko zwiększenie świadomości obywateli i w następstwie nacisk na decydentów spowoduje systemowe rozwiązania m.in. skuteczne programy wspierające działania termomodernizacyjne w obszarze budynków jednorodzinnych.

Sprawdź także: Czeskie ekogroszki dostępne w sklepach, choć są źródłem smogu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze