chce wrocic do pracy po 5 miesiecznym urlopie macierzynskim czy jestem zla matka

i

Autor: _photos.com

Skąd pozyskiwać fundusze na prowadzenie działalności dla mam i kobiet w ciąży?

2019-01-30 11:12

Wydawałoby się, że kobiety w ciąży i matki stanowią mało zaktywizowany zawodowo segment rynku pracy. Nic bardziej mylnego, biznes parentingowy oparty na działalności osób będących rodzicami lub oczekujących narodzin dziecka i skierowany dla innych matek czy ojców, przeżywa prawdziwy rozkwit. Wiele pań decyduje się na założenie bloga rodzicielskiego lub też zakładają firmy oferujące produkty i usługi skierowane dla matek i kobiet w ciąży bazując na własnych doświadczeniach i oferując to czego, ich zdaniem brakuje na obecnym rynku. Skąd brać pieniądze na założenie takiej działalności?

Panuje przeświadczenie, że kobiety w ciąży i młode matki nie nadają się do prowadzenia własnej działalności. W końcu opieka nad dzieckiem pochłania bardzo dużo czasu, a potencjalnego klienta nie będą interesowały poranne mdłości właścicielki firmy czy pora karmienia dziecka. Jednak coraz więcej kobiet decyduje się połączyć macierzyństwo wraz ze skutecznych prowadzeniem biznesu. I co najważniejsze udaje się im to!

Skuteczne prowadzenie działalności będąc zarówno przedsiębiorcą jak i rodzicem wymaga nie lada skrupulatności i samo zaparcia. Kobiety, które planują założyć własny biznes mogą jednak liczyć na wiele ścieżek wsparcia. Do 2020 roku Europejski Fundusz Społeczny zapewnia finansowanie w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, które realizowane są w każdym województwie i pomagają one powrócić matkom do pracy. Jednym z elementów wsparcia jest pomoc w zakresie pozyskiwania dofinansowania kosztów dla tych pań, które zdecydują się na założenie własnej działalności gospodarczej.

Aby skorzystać ze wsparcia oferowanego przez fundusze europejskie trzeba być osobą pozostającą bez pracy. Nie oznacza to jednak, że kobiety nie zarejestrowane jako bezrobotne nie będą mogły skorzystać z programu. Jest to możliwe pod warunkiem, że nie są nigdzie oficjalnie zatrudnione i nie pobierają zasiłków. Dotacje pozyskiwanie od Unii Europejskiej są udzielane bezzwrotnie, co oznacza, że w przeciwieństwie do pożyczek czy kredytów nie trzeba ich spłacać. Należy jednak pamiętać, że w przypadku niewywiązania się z umowy mogą ulegać zwrotowi. Kwota dotacji na założenie jednoosobowej działalności wynosi nawet 40 000 złotych.

Matki i kobiety w ciąży chcące otworzyć własny biznes mogą zatem skorzystać ze wszystkich dotacji, które przysługują każdej osobie fizycznej, która nie miała zarejestrowanej działalności gospodarczej w ciągu ostatniego roku oraz nie posiada żadnych zaległości płatniczych względem państwa oraz nie toczy się przeciwko niej żadne postępowanie. Chcąc pozyskać dotacje warto spróbować także zgłosić się do firm szkoleniowych, oferujących wszelkiego rodzaju programy, do których można przystąpić. Lista takich placówek dostępna jest na stronach wojewódzkich urzędów pracy lub urzędów marszałkowskich. Osoby, którym uda zakwalifikować się do programu najpierw biorą udział w zajęciach doradczo-szkoleniowych, a po ich zakończeniu mogą ubiegać się o wsparcie finansowe.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze