Przestępcom skarbowym rząd dokręca śrubę. Specjalna sekcja resortu kierowanego przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego, będzie wyłapywać podejrzane transakcje, mogące mieć związek z oszustwami i wyłudzeniami podatkowymi. Podejrzane konta będą blokowane na żądanie szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), czyli wiceministra finansów. Ministerstwo szacuje, że rocznie może być blokowanych prawie 5 tys. rachunków bankowych przedsiębiorców - podaje "Puls Biznesu".
Kształt systemu kontroli kont bankowych przez fiskusa został opisany w najnowszej (trzeciej) wersji projektu ustawy o przeciwdziałaniu wykorzystywania sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. Banki oraz SKOK-i będą przesyłać do izby rozliczeniowej oraz do szefa KAS za pomocą systemu teleinformatycznego (STIR) wszelkie informacje o rachunkach i przelewach między firmami oraz między firmami a konsumentami. Izba rozliczeniowa dokona "wstępnej" analizy uzyskanych danych i opracuje tzw. wskaźniki ryzyka wykorzystywania danego konta do oszustw skarbowych. Wskaźniki te prześle do resortu Morawieckiego.
Kontrolerzy fiskusa po przeprowadzeniu tzw. analizy ryzyka na podstawie danych ze STIR, mają blokować "niebezpieczne" konta bankowe i w ten sposób uniemożliwiać oszustwa podatkowe i wyprowadzanie za granicę pieniędzy wyłudzonych z budżetu państwa. Projekt przewiduje, że na polecenie szefa KAS, banki i SKOK-i będą blokować rachunki na okres do 72 godzin (z możliwością przedłużenia do trzech miesięcy) - pisze dziennik.
Zobacz również: Budżet państwa osiąga rekordowe wpływy z VAT
Sprawdź koniecznie: Ministerstwo finansów obniży VAT na żywność?
Czytaj także: Podatek handlowy zawieszony do 2019 roku. Jest projekt ustawy
Źródło: "Puls Biznesu"