Autostrada

i

Autor: Pixabay

Skarbówka ściągnie mandat za przejazd autostradą bez opłat

2021-07-16 14:03

Naczelnicy Urzędów Skarbowych zyskają nowe uprawnienia. Będą ściągać mandaty za brak opłaty za przejazd autostradą i naliczać odsetki - wynika z opublikowanego w czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji projektu rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej. Skąd taki pomysł? Wedle autorów projektu to rozwiązanie usprawni pobór należności i zabezpieczy interesy Skarbu Państwa.

W czerwcu 2021 r. z dwóch odcinków A2 i A4 zniknęły bramki i kierowców obowiązuje nowy system poboru opłat. Teraz regulują należność przy użyciu e-TOLL. Jesli tego nie zrobią, naczelnicy urzędów skarbowych będą mogli ściągnąć mandat. Dodatkowo naliczą również odsetki.

Naczelnicy w nowej roli

Brak uregulowania opłaty za przejazd autostradą będzie wiązał się z wystawieniem i wysłaniem wezwania do wniesienia opłaty dodatkowej. Zawiadomienie zostanie skierowane do właściciela, posiadacza lub użytkownika pojazdu.

Nowe przepisy zakładają, że wierzycielami należności z tytułu opłaty dodatkowej będzie 400 naczelników urzędów skarbowych. Resort zapewnia, że wskazani pracownicy fiskusa posiadają odpowiednie zasoby techniczne i organizacyjne, żeby sprostać nowemu zadaniu.

W ramach nowej funkcji naczelnicy mają obsługiwać opłatę dodatkową, wykorzystając w tym celu centralne systemy IT. Te już funkcjonują w skarbówkach i wkrótce zostaną tak przystosowane, aby ściągać mandat bez większych przeszkód. Nowe obowiązki zyska także Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie, który będzie pełnił funkcję wierzyciela w zakresie opłaty sankcyjnej i emisyjnej.

ZOBACZ: Podwyżki dla emerytów: dwie waloryzacje emerytur 2022

Leciał po drodze jak pocisk! Mundurowym powiedział, że "nie czuł prędkości"

Mandaty za brak opłaty

Kierowców, którzy nie wniosą opłat, czekają kary. Prowadzący ciężarówkę narażają się na mandat w wysokości aż 1,5 tys. zł, a kierowcy osobówek – 500 zł. Jednak w przypadku tych drugich nowy mandat będzie obowiązywał dopiero od grudnia 2021 r.

W przypadku, gdy zobowiązany, wskazany w wezwaniu do wniesienia opłaty, mieszka lub ma siedzibę poza terytorium Polski, wierzycielem obowiązku wynikającego z takiego wezwania będzie naczelnik urzędu skarbowego właściwy według adresu siedziby organu, który wystawił to wezwanie. Jak podano, takim organem będzie Szef Krajowej Administracji Skarbowej.

ZOBACZ: Rząd dokręci śrubę kierowcom. Nawet 5000 zł mandatu

Dopasuj wysokość mandatu do przewinienia

Pytanie 1 z 15
Jaki mandat grozi za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy?
Pasy bezpieczeństwa
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze