Te sklepy nie będą otwarte w Wigilię. Dwie duże sieci rezygnują z utargu. Nasi pracownicy spędzają Wigilię z rodzinami

i

Autor: pixabay

Fikcyjne promocje

Sklepy już kombinują przy dyrektywie Omnibus. Interwencja UOKiK i Inspekcji Handlowej

2023-01-11 12:16

1 stycznia 2023 r. weszły w życie nowe przepisy chroniące konsumentów w tym seniorów. Mają one ułatwić walkę z fikcyjnymi promocjami, podwójną jakością produktów w różnych krajach, wykupywaniem biletów na koncerty przez boty czy z fałszywymi opiniami w internacie. Jak natomiast informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów już posypały się pierwsze skargi. "Widzimy, że nie wszyscy prawidłowo stosują się do obowiązującego prawa" - podaje UOKiK. Zapowiada też interwencje wspólnie z Inspekcją Handlową.

Nowe przepisy chroniące konsumentów

Obecnie sklepy obok aktualnej ceny, jeśli oferują promocję, muszą pokazywać najniższą z ostatnich 30 dni - na tym m.in. polega dyrektywa Omnibus. "Dzięki nowym regulacjom łatwiej będzie walczyć z takimi niekorzystnymi dla konsumentów zjawiskami jak fikcyjne promocje, podwójna jakość produktów w różnych krajach, wykupywanie biletów na koncerty przez boty czy fałszywe opinie w internacie" - wyjaśnił UOKiK w komunikacie, wskazując, że nowe przepisy będą dotyczyć umów zawartych od 1 stycznia 2023 r.

Jak natomiast podaje "Rzeczpospolita", UOKiK odbiera mnóstwo skarg od klientów. "Widzimy, że nie wszyscy prawidłowo stosują się do obowiązującego prawa. Wspólnie z Inspekcją Handlową zadbamy, aby prawo w tym zakresie było przestrzegane z korzyścią dla konsumentów. O szczegółach będziemy informować w przyszłym tygodniu" — czytamy w komunikacie UOKiK przesłanym redakcji dziennika.

"Rz" przypomina, że "za naruszenia ustawy, jak np. brak numeru kontaktowego, Inspekcja Handlowa może nałożyć do 20 tys. zł kary, ale jeśli przedsiębiorca będzie nadal łamał prawo w ciągu roku od pierwszego wykroczenia, kara może wzrosnąć do 40 tys. zł". Jeżeli UOKiK dopatrzy się nieuczciwej praktyki rynkowej, kara może sięgnąć aż 10 proc. obrotów.

Sonda
Czy Ciebie też próbowano kiedyś nabrać na promocję?
Pieniądze to nie wszystko Marlena Maląg
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze