Nowe przepisy chroniące konsumentów
Obecnie sklepy obok aktualnej ceny, jeśli oferują promocję, muszą pokazywać najniższą z ostatnich 30 dni - na tym m.in. polega dyrektywa Omnibus. "Dzięki nowym regulacjom łatwiej będzie walczyć z takimi niekorzystnymi dla konsumentów zjawiskami jak fikcyjne promocje, podwójna jakość produktów w różnych krajach, wykupywanie biletów na koncerty przez boty czy fałszywe opinie w internacie" - wyjaśnił UOKiK w komunikacie, wskazując, że nowe przepisy będą dotyczyć umów zawartych od 1 stycznia 2023 r.
Jak natomiast podaje "Rzeczpospolita", UOKiK odbiera mnóstwo skarg od klientów. "Widzimy, że nie wszyscy prawidłowo stosują się do obowiązującego prawa. Wspólnie z Inspekcją Handlową zadbamy, aby prawo w tym zakresie było przestrzegane z korzyścią dla konsumentów. O szczegółach będziemy informować w przyszłym tygodniu" — czytamy w komunikacie UOKiK przesłanym redakcji dziennika.
"Rz" przypomina, że "za naruszenia ustawy, jak np. brak numeru kontaktowego, Inspekcja Handlowa może nałożyć do 20 tys. zł kary, ale jeśli przedsiębiorca będzie nadal łamał prawo w ciągu roku od pierwszego wykroczenia, kara może wzrosnąć do 40 tys. zł". Jeżeli UOKiK dopatrzy się nieuczciwej praktyki rynkowej, kara może sięgnąć aż 10 proc. obrotów.