Służba zdrowia w Polsce: leczą nas gorzej niż w Rumunii

2016-10-26 15:17
Kolosalne długi w służbie zdrowia. Szpitale wpadły w spiralę zadłużenia
Autor: Shutterstock Kolosalne długi w służbie zdrowia. Szpitale wpadły w spiralę zadłużenia

Pod względem poziomu służby zdrowia Polska znajduje się na przedostatnim miejscu w Europie. Wyprzedzają nas takie kraje jak Rumunia, Albania czy Serbia.

W rankingu przygotowanym przez Health Consumer Powerhouse eksperci oceniali takie czynniki jak: dostępność (czas oczekiwania na opiekę), poszanowanie praw pacjenta i dostęp do informacji, wyniki leczenia czy prewencja. Na potrzeby zestawienia oceniony został system ochrony zdrowia w 34 krajach. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Holandia, drugie – Szwajcaria, trzecie – Norwegia. W pierwsze dziesiątce znalazły się jeszcze: Finlandia, Belgia, Luxemburg, Niemcy, Islandia, Dania, Szwecja.

Nasz system ochrony zdrowia został oceniony bardzo słabo – uzyskaliśmy 523 punkty (dla porównania, Holandia ma 916), co dało nam 33. miejsce w rankingu. Niżej od nas oceniona została jedynie Czarnogóra.

Czytaj również: Sprawdź, co motywuje pracowników

Stan służby zdrowia w Polsce pod lupę wzięli również eksperci PwC oraz portalu dane-i-analizy.pl. Przygotowany przez nich „Indeks Sprawności Ochrony Zdrowia” opiera się na 41 wskaźnikach ujętych w 3 kluczowe obszary: poprawa stanu zdrowia mieszkańców, efektywna gospodarka finansowa oraz jakość konsumencka opieki zdrowotnej. Pod tym kątem eksperci oceniali sytuację w każdym województwie.

Najlepiej w rankingu wypadły: świętokrzyskie, zachodniopomorskiej i lubuskie. Na trzech ostatnich miejscach znalazły się: warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie i łódzkie.

Wnioski, jakie płyną z analizy PWC nie nastrajają optymistycznie – niezależnie od tego, jaki obszar weźmie się pod uwagę. Przykładowo, liczba łóżek szpitalnych w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców spadła w dziewięciu województwach.  W większości województw niżej niż w poprzednim roku zostało ocenione podejście lekarza do pacjenta (najmocniej ten wskaźnik spadł w woj. podlaskim – o 4,9 proc.).

Lepiej za to pacjenci oceniali profesjonalizm i kompetencje lekarzy (średnia ocen wzrosła w 10 województwach). Największy procentowy wzrost odnotowano w województwie mazowieckim (o ok. 4,3 proc.). Największy procentowy spadek wartości zaobserwowano w województwie wielkopolskim (o ok. 4,6 proc.).

MK

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze