CPK

i

Autor: CPK CPK - wizualizacja

Projekt CPK

Słynny architekt zaprojektuje CPK. Cena za projekt jest oszałamiająca

2022-10-24 15:20

Państwowa spółka Centralny Port Komunikacyjny wybrała biuro architektoniczne, które zaprojektuje nowe lotnisko między Warszawą i Łodzią. To konsorcjum Foster+Partners i Buro Happold. Koszt projektu Normana Fostera zwala z nóg, bowiem wynosi 856 mln zł.

Konsorcjum biur Foster + Partnerts oraz Buro Happold zaprojektują CPK

Zarząd CPK poinformował o wyborze biura architektonicznego do opracowania projektu terminala w Baranowie. Jest nim konsorcjum biur Foster + Partnerts Normana Fostera oraz Buro Happold. Spółka wyceniła projekt na 856 mln zł. Jak przekazuje rzecznik CPK, wstępna koncepcja projektowa będzie gotowa w połowie przyszłego roku, jednak zarząd zakłada, że etap projektowania z zakresu zadać master architekta potrwa ok. 2 - 2,5 lat. 

60 mln obsługiwanych pasażerów rocznie. Takie plany ma zarząd CPK

Plan przedstawiono pod koniec września 2022 r. i już wtedy informowano, że może dojść do przesunięcia terminu otwarcia, początkowo była to data przypadająca na 2028 r. Jak wynika z założeń, ogromne lotnisko ma obsługiwać 29 mln osób, a w 2060 r. ponad 60 mln pasażerów rocznie.

Jak powiedział w lutym br. pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horala, “W rekordowym 2019 r. widzieliśmy, że Lotnisko Chopina wyczerpuje swoją przepustowość i zabraknie jej do 2027 r. (...) Sytuacja z 2019 r. się zdezaktualizowała”.

Lotnisko zaprojektuje architekt Norman Foster

Norman Foster to znany brytyjski architekt. Jest twórcą dzieł takich jak Siedziba Commerzbank we Frankfurcie nad Menem, 30 St Mary Axe, Millenium Bridge w Londynie czy Nowe Wembley. Z kolei w Polsce zaprojektował Centrum Metropolitan w Warszawie. Teraz opracuje projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Sonda
Czy CPK powinno powstać?
Pieniądze to nie wszystko. Tomasz Gontarz
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze