Artur Soboń

i

Autor: Sebastian Wielechowski/SUPER EXPRESS Artur Soboń

Minister wyjaśnia

Soboń: Beneficjentem obniżki VAT na paliwa byli Polacy, którzy tankowali taniej

2023-01-05 12:39

Przez ostatnie 10 lat ceny na stacjach Orlenu wzrosły o 15 proc. Nasze wynagrodzenia wzrosły dwukrotnie. To jest miara mądrej, odpowiedzialnej polityki Orlenu – ocenił w czwartek wiceminister finansów Artur Soboń. Minister finansów stwierdził, że gdyby Orlen ogłosił, że podniesie ceny na stacjach paliw z dniem 1 stycznia 2023, to moglibyśmy spodziewać się gigantycznych kolejek do dystrybutorów z paliwem. A tego udało się uniknąć.

Orlen obniżył ceny paliw

Beneficjentem obniżki VAT na paliwa byli Polacy, którzy tankowali taniej – powiedział Artur Soboń w TVN24, w odniesieniu do obniżki VAT na paliwa oraz polityki cenowej PKN Orlen. "Myśmy stosowali różne instrumenty czasowe w różnym okresie czasu jeśli chodzi o utrzymanie w ryzach zarówno cen paliw, ale generalnie wszystkich źródeł ciepła, prądu, cen gazu i tak dalej. Stosując różne w międzyczasie mechanizmy bardzo szybko poprzez ten suwak obniżający VAT i akcyzę w tarczy antyinflacyjnej po wreszcie na przykład zamrożenie cen gazu i prądu dla przede wszystkim gospodarstw domowych" – przekazał wiceminister finansów.

W komentarzu do zysków Orlenu, Soboń podkreślił, że "te zyski przekładają się na rekordowe inwestycje Orlenu w ostatnich latach, rzędu kilkunastu miliardów złotych rocznie". "Przypomnę, że tylko 4 proc. z tego zysku jest ze sprzedaży detalicznej paliw, a ponad połowa jest za granicą, z innych biznesów, które prowadzi Orlen dzięki temu, że jest tak potężną firmą. Jest zresztą największym w Polsce podatnikiem podatku CIT, tym samym do naszego budżetu wpływają środki z tej rentownej działalności o poziomie rentowności porównywalnym do całej branży i o poziomie kosztów produkcji porównywalnym do całej branży" – powiedział wiceminister.

Nie ma kolejek na Orlenie

Zdaniem Artura Sobonia "udało się naprawdę odpowiedzialnie, dzięki polityce Orlenu, uniknąć sytuacji paniki w końcu roku". Stwierdził, że "gdyby była informacja taka, że ceny 1 stycznia radykalnie wzrosną, ludzie ustawiliby się w kolejkach po paliwo". Jak powiedział Soboń: "Udało się uniknąć właśnie takich szalonych pomysłów jak wariant węgierski i zachować (...) stabilne ceny i gwarancję paliwa dla tankujących".

Artur Soboń w odniesieniu do polityki cenowej Orlenu, wskazał, że "przez ostatnie 10 lat ceny na stacjach Orlenu wzrosły o 15 proc. Nasze wynagrodzenia wzrosły dwukrotnie. I to jest miara mądrej, odpowiedzialnej polityki, także pana prezesa Daniela Obajtka"

Sonda
Czy twoim zdaniem ceny paliw wzrosły po 1 stycznia 2023 roku?
Pieniądze to nie wszystko Marlena Maląg
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze