oszustwa na węgiel

i

Autor: Gettyimages Węgiel

Gospodarka

Wiceminister Soboń: Mamy problem z węglem. Do Polski płynie 8 ton

2022-09-20 9:13

-Z tego co wiem 60 proc. zakontraktowanego surowca wpływa do Polski. To ok. 8 mln ton. Rząd robi wszystko, aby tę lukę wynikającą z braku importu ze wschodu uzupełnić. To jest prawda, że dzisiaj w związku z importem węgla z Rosji sytuacja na tym rynku jest trudniejsza niż w poprzednich latach - przyznał w rozmowie z Polsat News wiceminister finansów, Artur Soboń.

Pieniądze na węgiel już wkrótce na kontach samorządów

Soboń był pytany o problemy z dodatkiem węglowym - samorządy skarżą się, że środki na wypłatę tego dodatku wciąż do nich nie trafiły. Jak przyznał, środki zostały wyliczone wprost w oparciu o dane, które pokazują ile osób w ewidencji, w statystyce dotyczącej poszczególnych rodzajów piecach w domach ma określone źródło ogrzewania. Warto zweryfikować wnioski, by nie dochodziło do nadużyć 

Forum w Karpaczu 2022: Paweł Dziekoński

- To są środki, które dystrybuuje Ministerstwo Klimatu. Mogę powiedzieć, że środki na ten cel są zabezpieczone. Rozumiem, że samorządy uruchomiły procedury. Te środki do nich wpłyną - dodał wiceminister finansów.

Rośnie eksport węgla z Polski

Tymczasem z danych GUS wynika, że eksport węgla z Polski w okresie od stycznia do lipca 2022 roku wzrósł w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem. Jak podaje tvn24.pl - zdaniem ekonomistki Alicji Defratyki "to jest niebywałe", biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku energetycznym. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że ponad połowę eksportu stanowił węgiel koksowy.

Sonda
Czy rozumiesz, dlaczego węgiel jest obecnie tak drogi?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze