Jak powiedział IAR wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, celem projektu ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium jest ograniczenie zachorowalności na czerniaka złośliwego, który jest najbardziej groźnym nowotworem skóry.
– Problem wymaga ingerencji ustawodawczej dlatego, że zwiększa się liczba osób korzystających z solariów, dostrzegalny jest też bardzo mocny przyrost zachorowań na czerniaka - podkreślił Paweł Mucha, powołując się na dane Światowej Organizacji Zdrowia.
Jeśli ustawa zaprojektowana przez Kancelarię Prezydenta wejdzie w życie, organy administracji publicznej i samorządy będą zobowiązane m.in. do upowszechniania wiedzy na temat szkodliwości korzystania solarium oraz leczenia osób od tego uzależnionych.
Karą za niestosowanie się nowych przepisów byłaby grzywna do 50 tys. zł, zaś kontrolę ich przestrzegania ma przeprowadzać Państwowa Inspekcja Sanitarna.
Podczas pierwszego czytania projektu ustawy, które miało miejsce w lipcu podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia, również poparli go wszyscy posłowie.
Sprawdź także: Rodziny wielodzietne – na co wydają pieniądze?
Czytaj też: Nowa szefowa Kancelarii Prezydenta zarobi kilka tysięcy mniej [OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE]
Zobacz również: „Płacenie kartą szkodliwe dla zdrowia”. Do takiego wniosku doszli naukowcy
Źródło: polskieradio.pl