Ofiarami molestowania padają zarówno kobiety, jak i mężczyźni, jednak panie dwa razy częściej. Aż 24 proc. osób przyznaje, że doświadczyło niestosownego zachowania w formie wypowiedzi o podtekście seksualnym ze strony współpracowników lub kolegów ze szkoły bądź uczelni. Na takie zachowanie skarżą się przede wszystkim pracownicy średniego szczebla i technicy.
Rzadziej molestowanie przybiera formę napastowania fizycznego polegającego na wykonywaniu niestosownych gestów, nadmiernych zbliżaniu się czy dotykaniu. 9 proc. badanych przyznaje, że padło ofiarą takich zachowań ze strony współpracowników, a 4 proc. ze strony przełożonych. Przekraczanie granicy prywatności przez przełożonych dotyka najczęściej pracowników usług.
2 proc. ankietowanych deklaruje, że w ich miejscu pracy lub nauki ktoś uzyskał dodatkowe korzyści w zamian za utrzymywanie stosunków seksualnych z wykładowcą bądź osoba przełożoną. Świadkami takich zachowań były głównie osoby w wieku od 35 do 44 lat.
Jak pokazują badania niestosowane zachowania coraz bardziej rozpowszechniane są wśród młodszych, częściej na uczelniach czy szkołach niż w miejscu pracy. Molestowanie seksualne w swoim miejscu pracy lub nauki częściej niż inni dostrzegają badani z dużych miast i największych aglomeracji.
Źródło: forbes.pl