Supermarket

i

Autor: fot. pixabay.com Supermarket

Spada liczba ofert pracy, ale nadal jest ich dużo

2020-05-08 22:21

Statystycznie co czwarty pracodawca ogranicza swoje plany zatrudnieniowe. Jednak mimo „lockdownu” gospodarki polskie firmy masowo poszukują nowych pracowników.

Koronawirus zmienił rynek pracy. Rynek pracownika sprzed pandemii jest już przeszłością. Spada liczba ofert pracy, coraz więcej osób jej szuka. W kwietniu na portalu pracuj.pl spadek ofert pracy wyniósł 24,4 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Opublikowano tam w ubiegłym miesiącu 36,6 tys. ofert pracy, czyli o prawie 1/4 mniej niż przed rokiem.
W marcu liczba nowych ofert pracy w Polsce spadła o 7,5 proc. rok do roku. W kwietniu na portalu pracuj.pl spadek ten wyniósł już 24,4 proc.
Polskę czeka wyraźny wzrost bezrobocia. Nieoptymistyczne, ale i obiecujace wnioski płyną z raportu Grant Thornton, jednej z wiodących organizacji audytorsko - doradczych na świecie. Raport dostępny na stronie https://grantthornton.pl/tag/raporty/ porównuje oferty z kwietnia 2020 i 2019 roku na największych portalach rekrutacyjnych (pracuj.pl i OLX.pl).
Załamanie polskiej gospodarki, której nie omija światowy kryzys, wpływa negatywnie na rynek pracy. Część przedsiębiorców ogranicza działalność, zwalniając przy tym i zaprzestając zatrudniania pracowników. Jak zmienił się rynek pracy w kwietniu? Jedne firmy zmniejszały etaty, zwalniały grupowo, zawieszały procesy rekrutacyjne, z drugiej strony, głównie firmy z branży spożywczej, dystrybucyjnej czy e-commerce, zatrudniały.
Coraz więcej firm prowadziło i prowadzi rekrutację zdalną. W kwietniu odsetek rozmów kwalifikacyjnych przez internet osiągnął 35 proc. wszystkich rozmów tego typu (w marcu wyniósł 32 proc.).

Spada popyt na pracę umysłową
Ponad połowa (53 proc.) ofert pracy w kwietniu 2020 roku była skierowana do pracowników fizycznych. Dla porównania, przed rokiem oferty dla pracowników fizycznych stanowiły 28 proc. Od dwóch miesięcy (od początku obostrzeń) utrzymuje się zwiększone zapotrzebowanie na pracowników fizycznych wywołane nieobsadzonymi etatami w handlu żywnością, budownictwie, branży kurierskiej, służbie zdrowia.
Za to odsetek ofert pracy umysłowej spadł z 72 do 47 proc. Od pracownika umysłowego, podobnie jak od fizycznego, wymaga się obecnie coraz więcej, czego dowodzi wzrastająca liczba oczekiwań stawianych kandydatom w ofertach pracy. Np. odsetek pracodawców oczekujących od kandydatów określonego doświadczenia wzrósł z 50 do 62 proc.
Jeśli zaś chodzi o benefity, jeszcze w marcu wysokie wynagrodzenie proponowało przyszłym pracownikom 50 proc. pracodawców. W kwietniu odsetek ofert z wysoką pensją spadł do 42 proc.
Nadal wiele ofert
W kwietniu nastąpiło pogorszenie sytuacji na rynku pracy, ale mimo to łącznie na portalach pracuj.pl oraz OLX.pl w ubiegłym miesiącu codziennie pojawiało się średnio 3,76 tys. nowych ofert pracy (spadek tylko o 100 ofert dziennie w stosunku do marca). Przedsiębiorcy w Polsce nadal więc chętnie zatrudniają. Najwięcej publikowanych codziennie ofert dotyczy pracy w sklepach spożywczych, firmach kurierskich i magazynach sklepowych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze