Nowy wiek emerytalny. Jesteś zdrowy, pracujesz dłużej

i

Autor: stevepb/Pixabay Nowy wiek emerytalny. Jesteś zdrowy, pracujesz dłużej

Specjalna emerytura dla coraz większej liczby Polaków! Kto dostanie pieniądze?

2021-04-15 15:26

Wraz z 100. urodzinami seniorzy otrzymują w Polsce specjalne, świadczenie honorowe. Wysokość tej miesięcznej dodatkowej emerytury może być różna. Zależy ona od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu ich setnych urodzin. W ubiegłym roku świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat w Polsce pobierało 2,2 tys. osób i stale rośnie.

W Wielkopolsce 240 osób, które ukończyły 100 lat, pobiera tą wyjątkową emeryturę. Najstarsza z jubilatek obchodziła w tym roku 111 urodziny. Jak przypomniała w tym tygodniu rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce Marlena Nowicka, świadczenie honorowe wypłacane stulatkom przyznaje Prezes ZUS. Jubilat nabywa uprawnienia do wspomnianego świadczenia w momencie ukończenia 100 lat życia.

Świadczenie to nie jest jednorazowe, ale wypłacane jest co miesiąc. Od daty przyznania, wynosi ono 100 procent obowiązującej w danym dniu kwoty bazowej. Od 1 marca 2021 r. kwota bazowa to 4512,41 zł - podała Nowicka. Rok wcześniej było to 4294,67 zł brutto a dwa lata temu 3 731,13 zł. brutto. Podkreśliła, że sprawy o przyznanie świadczenia z tytułu ukończenia 100 lat dla osób pobierających emeryturę lub rentę z ZUS rozpatrywane są z urzędu. W celu ich przyznania nie jest konieczne złożenie wniosku.

Marek Zuber: Zniesienie PIT-u dla emerytów lepsze niż trzynasta emerytura [Super Raport]

Do wniosku należy dołączyć kserokopię dowodu osobistego, ewentualnie kserokopię paszportu, i odpis skróconego aktu urodzenia. Obecnie w Wielkopolsce tzw. emeryturę wyjątkową pobiera 240 osób. Według danych ZUS, najstarsza z jubilatek obchodziła w tym roku 111. urodziny.

Dodatkowa emerytura nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości.(bez waloryzacji) Od świadczenia potrącany jest podatek i składka zdrowotna.

Ceny mieszkań idą w górę. Czy to dobry czas na własne M?

Jak podaje ZUS, świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat w marcu 2020 pobierało 2,2 tys. osób (w latach 2018-2019 było to 2 tys. osób). Zdaniem ekspertów świadczenie to jest przyznawane od 1972 roku, jednak budzi ono wiele kontrowersji z uwagi na brak podstawy prawnej przyznawanego świadczenia.

Najnowsze