Spisujemy umowę z wykonawcą remontu

2010-08-04 17:00

Podczas remontu łatwo o fuszerkę. Dochodzenie swoich roszczeń może być kłopotliwe, dlatego lepiej spisać porządną umowę

Najlepiej, jeśli roboty zlecimy komuś poleconemu. Niestety, nie zawsze jesteśmy w tak komfortowej sytuacji. Pamiętaj, że z fachowcem warto sporządzić szczegółową umowę. Taki klient jest na pewno poważniej traktowany przez wykonawcę. Dużo łatwiej jest też porozumieć się w razie ewentualnych niedoróbek, zwłaszcza w przypadku, kiedy sprawa trafi do sądu. Jeśli firma remontowa nie zgodzi się na taki kontrakt, to lepiej zastanowić się nad rezygnacją z jej usług.

Tylko na piśmie

Zapomnij o zawieraniu umowy ustnej, ponieważ nie ma ona żadnej wartości prawnej. Dlaczego? Udowadnianie przed sądem jej treści jest później niemożliwe. W przypadku remontów najczęściej stosuje się umowy o dzieło albo o roboty budowlane. Taki dokument szczegółowo określa, do czego obie strony się zobowiązały. Nie musisz sam konstruować umowy, gotowe formularze znajdziesz w Internecie. Wystarczy je wydrukować, wypełnić i podpisać.

Co musi znaleźć się w umowie

- data i miejsce jej zawarcia
- imię i nazwisko wykonawcy (sprawdź w dowodzie) albo nazwa firmy (sprawdź numer wpisu do ewidencji gospodarczej)
- zakres powierzonych prac
- termin ich rozpoczęcia i zakończenia
- wynagrodzenie (zadatek czy zaliczka)

W umowie powinien znaleźć się szczegółowy zakres prac, a także rodzaj materiałów. Określ, kto je dostarcza. Pamiętaj, że wykonawca ma prawo zażądać zaliczki na ich zakup, może też doliczyć do ceny koszt transportu. Jeśli materiały dostarczył wykonawca, poproś go o rachunki i dokumenty gwarancyjne. Mogą ci się przydać. Do umowy możesz dołączyć opis, co ma zostać wykonane i jaki jest stan mieszkania sprzed remontu. Warto też ustalić kary dla wykonawcy, jeżeli nie skończy prac w obiecanym terminie, np. 0,5 proc. wartości zamówienia za każdy dzień zwłoki. W przypadku spóźnienia się z płatnością również wykonawca może zażądać kary. Całość wynagrodzenia wypłacaj zawsze po ukończeniu remontu.

Od umowy można odstąpić, jeżeli wykonawca spóźnia się z rozpoczęciem remontu, co uniemożliwia jego zakończenie w terminie albo remont wykonany jest w sposób sprzeczny z umową, a fachowiec nie reaguje na pisemne wezwania do zmian, a także jeśli po odbiorze pojawiły się niemożliwe do usunięcia wady.

Gdzie dochodzić swoich roszczeń?

Nawet mimo spisania umowy może się zdarzyć, że będziesz niezadowolony z wykonanego remontu. O swoje prawa możesz walczyć u rzecznika konsumentów albo w inspekcji handlowej. W sądzie tylko wtedy, kiedy wykonawcą była osoba prywatna.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze