Telewizor

i

Autor: Astryd_MAD/cc0/pixabay

Sprawdź swój odbiornik. Wchodzi nowy standard telewizji

2021-10-12 13:07

Jak informuje UOKiK od 1 lipca 2022 r. widzowie będą korzystać z drugiej generacji telewizji naziemnej – DVB-T2. Odbiornik musi posiadać odpowiednie funkcje, a jeśli nie, to będzie trzeba kupić tuner zgodny z wprowadzanymi standardami.

Większość telewizorów wyprodukowanych w ostatnich latach jest dwusystemowa, czyli wyposażona w możliwość odbioru obecnego systemu - DVB-T jak i nowego - DVB-T2. Telewizor zgodny ze standardami DVB-T2 może wymagać zmiany ustawień.

Zobacz także: Alkohol zdrożeje. Wiemy, ile zapłacisz za używki! Wyższe ceny to pomysł polityków

Dalsze korzystanie z telewizji naziemnej może wiązać się z koniecznością dostosowania telewizora, wymiany na nowy lub dokupienia specjalnej dostawki. Czy nasz odbiornik nadaje się do odbioru sygnału według nowych standardów możemy sprawdzić w instrukcji obsługi, w wyszukiwarce internetowej lub bezpośrednio u producenta.

Kongres 590 2021: Paweł Kowalczyk prezes Polskiej Ligii E-Sportowej: Jestem pewien, że e-Sport będzie na olimpiadzie

Jeśli odbiornik nie spełnia wymogów DVB-T2, konieczny będzie zakup specjalnej przystawki „set-top-box” tzw. tunera zgodnego z wprowadzanymi standardami.

Nadchodząca zmiana w sposobie nadawania telewizji naziemnej jest dużym skokiem technologicznym o charakterze globalnym. Nowy system zapewnia nowe możliwości i korzyści dla konsumentów. Widzowie zyskają wyższą jakość obrazu i dźwięku oraz większy wybór kanałów. Konsumenci powinni przygotować się na nadchodzące zmiany – warto już teraz sprawdzić model telewizora pod kątem spełniania standardów systemu DVB-T2. Nie zapominajmy o seniorach, którzy mogą w tym zakresie potrzebować wsparcia najbliższych – apeluje Tomasz Chróstny prezes UOKiK.

Sonda
Czy lubisz oglądać seriale?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze