Od 1 kwietnia 2021 r. będzie przeprowadzony Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Badania przeprowadzą rachmistrzowie Głównego Urzędu Statystycznego, którzy Polaków odwiedzą osobiście. Udział w spisie jest obowiązkowy i nie ma mowy o oprawieniu urzędnika z kwitkiem. Nie odpowiesz na pytania, to grozi sroga kara grzywny rzędu 5 tys. zł. Ze względu na pandemię będzie możliwości spisu on-line lub telefonicznie. Każdy dorosły obywatel ma obowiązek spisać się.
ZOBACZ: Bez 500+ Polaków czeka BIEDA. Szokujące dane BIK
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań (NSP) jest przeprowadzany co 10 lat. Ostatni odbył się w 2011 r. Tegoroczny ma rozpocząć się 1 kwietnia i być przeprowadzony metodą "samospisu internetowego", czyli poprzez udzielenie odpowiedzi za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie internetowej GUS. Dane od osób, które nie będą w stanie udzielić odpowiedzi za pośrednictwem aplikacji, będą zbierane metodą wywiadu bezpośredniego lub telefonicznego.
Spis ma dostarczyć GUS danych m.in. o: liczbie ludności na terenie Polski, strukturze demograficznej, sytuacji społecznej i ekonomicznej gospodarstw domowych oraz warunkach mieszkaniowych. Spis jest obowiązkowy - podlegają mu wszystkie osoby przebywające na terytorium kraju, także te, które nie mają stałego miejsca zamieszkania.
ZOBACZ TEŻ: Lockdown trwa w najlepsze. Jednak zebrania partyjne nadal mogą się odbywać!
Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku do 30 czerwca 2021 roku. Obowiązkową formą jest samospis internetowy. Metody uzupełniające to spis telefoniczny lub bezpośrednio przy pomocy rachmistrza spisowego. Od 15 marca działa dedykowana infolinia spisowa: 22 279 99 99.
- Formularz do samospisu zaprojektowany został w taki sposób, aby przejście do kolejnego pytania zależało od odpowiedzi udzielonej na pytanie poprzednie. Tym samym nie należy utożsamiać liczby pytań w przedstawionym na stronie wykazie pytań z liczbą wszystkich pytań, na które dana osoba będzie udzielała odpowiedzi, ponieważ będzie to wynikało z indywidualnej sytuacji respondenta (np. wieku, jego historii migracyjnej, statusu na rynku pracy, bycia osobą z niepełnosprawnościami itp.) - informuje strona Spis.gov.pl
Formularz elektroniczny wsparty jest słownikami: adresów, krajów obywatelstwa, krajów urodzenia, zamieszkania oraz przebywania, narodowości, języków, wyznań, rodzajów paliwa i źródeł energii, rodzaju obiektów zbiorowego zakwaterowania, zawodów oraz rodzajów działalności (PKD). Zawiera również dodatkowe wyjaśnienia i definicje pojęć.