Jak oszczędzać gaz i energię elektryczną

i

Autor: Shutterstock

Sporo zyskasz

Sprytne sposoby, jak oszczędzać gaz i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie zimą

2023-01-15 8:06

Ceny energii i gazu są teraz dużo wyższe niż jeszcze niedawno. Co robić, zastanawiamy się, mając coraz mniej pieniędzy. Jesteśmy zmuszeni oszczędzać gaz i ogrzewanie na różne sposoby

Oto 10 sprytnych sposobów, jak zaoszczędzić na zużyciu gazu

 1. Przy korzystaniu z gazowego podgrzewacza wody lub piecyka i stosowaniu sposobów zmniejszania zużycia wody podczas mycia, zmywania i prania automatycznie oszczędzamy gaz.

 2. Spraw sobie dobry, energooszczędny czajnik elektryczny zamiast tradycyjnego czajnika. Cena oszczędzonego w ten sposób gazu byłaby znacznie wyższa niż cena prądu zużytego przez czajnik.

 3. Jeżeli używasz piecyka gazowego, regularnie korzystaj z usług specjalisty, który go oczyści. Do większości naszych domów trafia gaz ziemny wysokometanowy, mający wysoką wydajność energetyczną.

  Uwaga! Piecyk z sadzą w rurkach gazowych zużywa więcej gazu, a jego płomień jest chłodniejszy. Można to poznać po jego kolorze: powinien być jasnoniebieski, a nie żółto-pomarańczowy.

 4. W kuchence gazowej regularnie wyjmuj palniki i przeczyszczaj dysze, którymi wydostaje się gaz. Wtedy gotowanie będzie bardziej wydajne.

 5. Jeżeli przez kilkanaście godzin (np. wtedy, kiedy nie ma cię w domu) nie będziesz korzystać z piecyka, zmniejsz mu do minimum poziom podgrzewania wody. Dzięki temu zmniejszony płomień piecyka zużyje mniej gazu.

 6. Przed wyjazdem na dłużej po prostu wyłącz piecyk.

 7. Piecyki gazowe starego typu zużywają dużo gazu. Warto zastąpić je bezpieczniejszymi i oszczędniejszymi podgrzewaczami przepływowymi.

 8. Co kilka miesięcy kominiarz powinien skontrolować drożność komina, rury gazowej piecyka i przepływ powietrza przez kratkę wywiewną.

 9. Jeśli masz zamiar coś ugotować (np. makaron czy ziemniaki)  wlej do garnka gorącą wodę z kranu, oszczędzając w ten sposób gaz zużywany do jej podgrzania.

  Ważne! Dobieraj wielkość palnika do średnicy garnka. Płomień powinien równomiernie podgrzewać naczynie od spodu, a nie jego boki. 

 10. Gotuj potrawy pod przykrywką, na małym ogniu. Po zagotowaniu potrawy, zmniejsz ogień. Wodę zawsze sól po zagotowaniu. Korzystaj z szybkowarów. 

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? Wypróbuj 10 małych kroków:

 1. Przed wyjściem z domu zmniejszaj termostatami temperaturę kaloryferów.
 2. Za kaloryferami na ścianie przyklej srebrną folię błyszczącą stroną w stronę kaloryfera. Dzięki takiemu ekranowi pomieszczenie będzie mocniej ogrzewane.
 3. Jeśli mieszkasz w bloku i masz zamiar wyjechać gdzieś zimą, wyłącz kaloryfery. Dbaj o to, aby zawsze były odpowietrzone.Uwaga! Nie zapomnij o odpowietrzeniu grzejników. Jeśli twój grzejnik jest ledwo ciepły, mimo ustawienia pokrętła na maksymalne ciepło, to znak, że należy go odpowietrzyć. Niektóre grzejniki mają specjalne odpowietrzniki wyposażone w plastikowe pokrętło, które odkręcisz palcami. Inne specjalną śrubę, wystarczy do nich płaski śrubokręt. Lekko przekręcasz śrubę na górze z boku kaloryfera i czekasz, aż ujdzie powietrze. Gdy pojawi się woda, natychmiast zakręcasz. Wycierasz podłogę i gotowe. 
 4. Zamontuj dobre, szczelne okna. Niektóre typy okien mają mają potrójne szyby, co całkowicie eliminuje straty ciepła. Jednak w naszym klimacie dwie szyby w szczelnych oknach spełnią swoje zadanie.
 5. Jeżeli nie stać cię na wymianę okien, musisz je uszczelnić. Inaczej ciepło przez szpary będzie uciekało z pomieszczenia. W sklepach z rzeczami potrzebnymi do remontu są uszczelnienia w postaci dobrze przylegających taśm, o niebo lepszych od tych starych – z gąbką.
 6. Na parapetach połóż wąskie poduszki zasłaniające dolną listwę okna. Natomiast na kaloryferach nigdy nie susz prania: w ten sposób tracisz dużo energii.
 7. Ciepło będzie pracowało dla ciebie wydajniej, jeśli kaloryfery będą znajdowały się w pomieszczeniach pomalowanych na biało. Ciemne ściany szybko pochłaniają ciepło. W słoneczny dzień odsłaniaj zasłony, wieczorem i w dni pochmurne zasłaniaj oknaWażne! Optymalna temperatura w pomieszczeniach to:♦ w łazience 22-24 st. ♦ w pokojach 20 st.♦ w kuchni 18-20 st.♦ gdy jesteśmy w pracy 17-18 st.♦ podczas kilkudniowej nieobecności wystarczy 16 st.
 8. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, oszczędzisz na ogrzewaniu, zakładając ocieplenie ścian zewnętrznych przynajmniej nieco ponad wysokość kaloryferów.
 9. W kuchni możesz usunąć kaloryfer. Ogrzewamy ją, korzystając z kuchenki, poza tym ocieplają ją sąsiednie pomieszczenia. Wystarczy otwierać kuchenne drzwi.
 10. Przebywając w niższej temperaturze człowiek lepiej funkcjonuje: ma więcej energii, łatwiej mu się skupić, a mózg jest sprawniejszy niż  w nagrzanych pomieszczeniach. Dlatego warto po prostu ubrać się cieplej i zmniejszyć ogrzewanie.
Pieniądze to nie wszystko Marlena Maląg
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany