Sprzedaż alkoholu online? Branża apeluje o wsparcie

2020-04-03 12:38 MaAl
Kieliszek, czyli jak serwować napoje i alkohole
Autor: Krzysztof Zasuwik

- Branża winiarska woła o pomoc - czytamy w piśmie Polskiej Rady Winiarstwa. Organizacja zwraca uwagę, że drastycznie spadła sprzedaż ich wyrobów. Wszystko przez koronawirusa. Dlatego producenci tego wyrobu apelują o pomoc do rządu.

- O ponad 80% spadła sprzedaż wina w sklepach specjalistycznych, a o 20 % do sklepów detalicznych – tak  sytuację od momentu wybuchu pandemii w Polsce oceniają największe firmy winiarskie  w kraju.  Spadki z pewnością będą jeszcze większe, a wielu firmom grozi upadek. Powód? Podczas gdy inni przenoszą swoją ofertę do Internetu, przedsiębiorstwa winiarskie tego zrobić nie mogą. Powód? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, handel winem przez Internet nie jest dozwolony.  Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa skierował pismo w tej sprawie do Premiera, Ministra Zdrowia i Minister Przedsiębiorczości. O wsparcie zwrócił się też do Ministra Rolnictwa - pisze Polska Rada Winiarstwa.

ZOBACZ TEŻ: Google pomaga w walce z koronawirusem. Dzięki mapom widać natężenie ruchu

Jak piszą przedstawiciele branży, epidemia wywołana przez koronawirusa doprowadziła do niezwykle trudnej sytuacji wielu działów gospodarki. Branża winiarska jest jednym z tych, który już odczuwa konsekwencje i spodziewa się długo utrzymującego się kryzysu. Jednym z głównych powodów jest bardzo ograniczona możliwość zbytu towaru lub wręcz zupełny brak tej możliwości dla znacznej części przedsiębiorstw. Konsumenci, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo oraz w odpowiedzi na apele władz, do niezbędnego minimum ograniczają zakupy w sklepach stacjonarnych. Podczas zakupów wino, które nie jest produktem pierwszej potrzeby zazwyczaj jest pomijane.

- Wobec tej bezprecedensowej, niezwykle trudnej sytuacji, zwracamy się z prośbą o zgodę na sprzedaż wina przez Internet – czytamy w piśmie, które do rządzących skierowała ZP Polska Rada Winiarstwa - apelują przedsiębiorcy.

Zdaniem producentów alkoholu potrzeba jest pilnych zmian i likwidacji ograniczeń wynikających z ustawy o wychowaniu w trzeźwości z roku 1982.

– Wszystkie te przepisy wymagają rewizji, gdyż główny cel ustawy, tzn. zmiana nawyków i konsumpcji alkoholi mocnych na rzecz alkoholi niskoprocentowych, już dawno został osiągnięty. W dobie globalizacji oraz braku granic w UE wystarczy założyć firmę poza granicami Polski i swobodnie obejść nieżyciowe przepisy. W ostatnich trzech tygodniach handel w Internecie wzrósł o ponad 200 %, co ewidentnie pokazuje, jaki będzie trend także po zakończeniu epidemii w Europie. Czy mają na tym kanale legalnie skorzystać tylko firmy z poza Polski oraz te, które świadomie ryzykują utratę koncesji w kraju? – mówi Grzegorz Bartol.

Prof. Lew-Starowicz: Uprawiajmy seks, bo wzmacnia odporność.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze