W latach 2006 – 2017 pensje Polaków rosły dwa razy szybciej niż pensje Niemców. W ciągu dekady wynagrodzenie w Niemczech zwiększyło się przeciętnie o o 2,05 proc., podczas kiedy zarobki Polaków w tym samym czasie poszły w górę o 4,17 procent. Ile czasu potrzebujemy, aby płace w naszym kraju zrównały się z tymi u zachodnich sąsiadów?
Z obliczeń serwisu Cinkciarz.pl wynika, że na równość płac przyjdzie nam poczekać... ponad 83 lata. A to i tak optymistyczny scenariusz. Polska jest gospodarką wschodzącą, którą charakteryzuje szybsze tempo wzrostu niż w przypadku rynku rozwiniętego, do jakiego zaliczane są Niemcy. Gdy zaczniemy należeć do grona krajów rozwiniętych, nasze tempo wzrostu również wyhamuje, a co za tym idzie – zarobki będą rosnąć wolniej.
Z danych GUS wynika, że przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu wyniosło 4473 zł i 6 gr. , podczas kiedy przeciętne wynagrodzenie w III kwartale, wraz z wypłatami z zysku, uplasowało się na poziomie 4510 zł i 86 groszy. Niestety GUS uwzględnia wyłącznie dane dotyczące przedsiębiorstw, które zatrudniają co najmniej 9 pracowników, a w tego typu spółkach wynagrodzenia są często wyższe niż w małych firmach.
Sprawdź także: W tych miastach Polacy zarabiają najwięcej i najmniej [RANKING]
Czytaj też: Polacy zarabiają rekordowo dużo na wynajmie mieszkań
Zobacz również: Większość Polaków nie narzeka na zarobki?
Źródło: praca.egospodarka.pl, polskieradio.pl