Asystent Google maksymalnie upraszcza i ułatwia korzystanie ze smartfonów czy tabletów. Przy jego pomocy możemy nie tylko wysłać sms-a, włączyć muzykę, ale także sprawdzić pogodę czy uruchomić nawigację. W ciągu najbliższych tygodni polski Asystent zostanie udostępniony użytkownikom smartfonów i tabletów z systemami Android oraz iOS. Będzie on również działał na dedykowanych słuchawkach. Uruchomiona zostanie także platforma Actions on Google, która umożliwia przedsiębiorstwom integrację swoich usług z Asystentem poprzez tworzenie dla niego dedykowanych akcji. Pierwszymi firmami, z którymi można porozmawiać za pośrednictwem polskiego Asystenta są PLAY oraz eSky.
- Uważamy, że Asystent Google jest najwygodniejszym narzędziem pomagającym wykonywać codzienne zadania. Rozmowa jest dla nas najbardziej naturalnym sposobem komunikacji i właśnie dlatego to główny sposób porozumiewania się z Asystentem, teraz także po polsku - mówi Michał Długosz, Product Marketing Manager w Google, odpowiedzialny za wprowadzenie Asystenta na polski rynek - Wykonaliśmy mnóstwo pracy, by Asystent był jak najbardziej pomocny dla użytkowników i jak najlepiej rozumiał język polski, a także polską kulturę. To jednak dopiero pierwszy krok, zamierzamy nadal udoskonalać polską wersję Asystenta i dodawać do niej nowe funkcje.
Aby skorzystać z Asystenta Google należy przytrzymać przycisk ekranu głównego lub powiedzieć OK Google. Z nim nasze codzienne życie zmieni się nie do poznania. Rano wystarczy, że powiemy „OK Google, czy dzisiaj będzie padało?” i otrzymamy informacje o aktualnej pogodzie.
Google podkreśla, że Asystent nie tylko mówi w naszym języku, ale także „zyskał też polską osobowość”. Zna elementy kultury i lokalne zwyczaje.
- Użyteczność Asystenta jest dla nas bardzo ważna. Ale chcemy również, aby użytkownicy polubili Asystenta i chętnie do niego mówili. Staraliśmy się dobrze oddać tę polską osobowość i mamy nadzieję, że użytkownicy będą ją odkrywali - dodaje Michał Długosz.
Prace nad polskojęzyczną wersją Asystenta trwały ponad rok i uczestniczyły w nich zespoły z wielu krajów, między innymi z Polski, Stanów Zjednoczonych, Londynu czy Szwajcarii. Za zamkniętymi drzwiami ponad 2000 beta testerów brało udział w sprawdzaniu funkcjonalności Asystenta, a zebrane od nich uwagi pozwoliły na dostosowanie i ulepszenie usługi do specyfiki języka polskiego i zachowań polskich odbiorców. Asystent Google jest pierwszym globalnym asystentem głosowym dostępnym w języku polskim.