Ceny korków ostro w górę
Magdalena Florczyk z e-korepetycje.net ocenia w rozmowie z portalem, że każdego roku notowany jest przyrost liczby ogłoszeń korepetycji oraz samych kont użytkowników na poziomie ok. 7 proc., co przy liczbie ponad 230 tys. zarejestrowanych użytkowników daje naprawdę spory wynik.
-Największy wzrost odnotowaliśmy w 2020 r., kiedy wybuchła epidemia COVID-19, a uczniowie zostali przeniesieni na naukę zdalną. Co ciekawe, od tego czasu liczba korepetytorów nie zmalała, mimo że uczniowie wrócili do szkół i nauki stacjonarnej- mówi Florczyk, w rozmowie z Business Insider.
Potwierdzają to badania Quality Watch przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor opublikowanego w 2022 roku, co czwarte dziecko korzystało z korepetycji w celu nadrobienia braków wiedzy i zaległości w szkole. Ponadto 2 na 3 rodziców stwierdziło, że w roku szkolnym 2021/2022 wydali na zajęcia dodatkowe dla dzieci więcej niż przed pandemią.
Popyt na dodatkowe lekcje, sprawia, że rosną też ich ceny. Nie bez znaczenia jest też inflacja, którą nauczyciele tłumaczą podwyżki za godzinę nauki.
Jak czytamy na portalu Interia, wszystko jednak zależy od przedmiotu, stopnia zaawansowania, a czasami doświadczenia korepetytora. Dość drogo na tle innych wypadają korepetycje z matematyki, za które trzeba zapłacić około 80-100 złotych. W większych miastach np. w Warszawie stawki są wyższe niż w mniejszych miejscowościach.
"Drożej wypadają kursy maturalne, a także wszelkiego rodzaju przygotowania do egzaminów, nawet tych na studiach. Takie korepetycje mogą kosztować 200-300 złotych za godzinę nauki. Niektórzy korepetytorzy proponują nawet 50 złotych, a czasami i niższe stawki za godzinę. Są to zazwyczaj studenci, dla których udzielanie korepetycji jest sposobem na dodatkowy zarobek. Niskie ceny nie zawsze są spowodowane brakiem doświadczenia korepetytora. Stosunkowo niskie stawki oferują też nauczyciele z wieloletnim stażem, a także absolwenci studiów doktoranckich"-czytamy.
Według badania Quality Watch, na które powołuje się Interia, przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor opublikowanego w 2022 roku, co czwarte dziecko korzystało z korepetycji w celu nadrobienia braków wiedzy i zaległości w szkole. Ponadto 2 na 3 rodziców stwierdziło, że w roku szkolnym 2021/2022 wydali na zajęcia dodatkowe dla dzieci więcej niż przed pandemią.