Kredyty mnieszkaniowe

i

Autor: Getty Images Coraz mniej Polaków stać na wzięcie i spłatę kredytów

Raty kredytów

Stopy procentowe bez zmian, ale raty kredytów i tak wyższe. Jak to możliwe

2022-10-06 13:39

Stopy procentowe pozostają na wrześniowym poziomie. Taką decyzję podjęła Rada Polityki Pieniężnej. Kredytobiorcy odetchnęli z ulgą. Okazuje się, że nie mają się z czego cieszyć, bo ich raty kredytów mieszkaniowych i tak pójdą w górę. Dlaczego? Banki uwzględnią w nich podwyżki sprzed 3 lub 6 miesięcy. Dopiero rata przypadająca po upływie trzech lub sześciu miesięcy od październikowej decyzji RPP będzie płacona w takiej samej wysokości, co rata wcześniejsza.

Stopy bez zmian, ale kraty kredytów w górę

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej zaskoczyła. Zdecydowano o pozostawieniu stóp procentowych na takim samym poziomie jak we wrześniu. Przez moment kredytobiorcy odetchnęli z ulgą. Okazuje się jednak, że decyzja RPP nie jest jednoznaczna z utrzymaniem rat kredytu na wrześniowym poziomie. Jak to możliwe? Oprocentowanie kredytu hipotecznego aktualizuje się co trzy (WIBOR 3M) lub sześć miesięcy (WIBOR 6M). Kredytobiorcy w październikowej racie zobaczą więc podwyżki wynikające z wcześniejszych podwyżek stóp procentowych. Dopiero rata przypadająca po upływie trzech lub sześciu miesięcy od decyzji RPP z dnia 5 października 2022 będzie płacona w takiej samej wysokości, co rata z wcześniejszego miesiąca. Stopa WIBOR 3M jest o 3,25 proc. wyższa niż trzy miesiące temu, a WIBOR 6M o 45 proc. wyższa niż sześć miesięcy temu.

Kredytobiorcy mają już dość niestabilnej sytuacji kredytowej. Raty zobowiązań systematycznie rosną od października 2021 roku. Tym sposobem miesięczna rata kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na 300 tys. zł z czasem na spłatę 25 lat wzrosła z 1300 zł do niemal 2,3 tys. zł. 

Sonda
Czy stopy procentowe powinny być drastycznie podwyższone, żeby wyhamować inflację?
Forum w Karpaczu 2022: Beata Daszyńska-Muzyczka
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze