kredyt

i

Autor: Pixabay/nattanan23

Kredyty

Stopy procentowe nie spadają, ale tanieją kredyty! Zdolność kredytowa wyższa o 50 tys. zł

2022-12-18 14:02

Mimo, że stopy procentowe nie spadły, to spadło oprocentowanie kredytów mieszkaniowych. Jak wskazuje HRE Investments przełożyło się to na wzrost zdolności kredytowej, która w grudniu byłą o 5 proc. wyższa niż w listopadzie. Tym samym przykładowa rodzina może pożyczyć o 450 tys. zł na zakup mieszkania, czyli o 50 tys. więcej niż w słabym pod tym względem lipcu bieżącego roku.

Stopy procentowe stoją w miejscu, ale spada oprocentowanie kredytów!

Jak wylicza HRE Investments w grudniu trzyosobowa rodzina dysponująca dwiema średnimi krajowymi mogła pożyczyć na mieszkanie 450 tysięcy złotych, czyli o 5 proc. więcej niż w ubiegłym miesiącu, gdy mediana zdolności kredytowej była szacowana na 427 tys. zł, a w lipcu na 400 tys. zł. Jak jednak zauważają Oskar Sękowski i Bartosz Turek z HRE, przed cyklem podwyżek stóp procentowych, zdolność kredytowa hipotetycznej rodziny wynosiła 700 tys. zł. Więc choć zdolność kredytowa rośnie, to robi to w wolniejszym tempie niż malała w trakcie, gdy RPP rozpoczynało cykl podwyżek.

Spada WIBOR, kredytobiorcom lżej

Eksperci wskazują, że zdolność kredytową poprawiał wzrost płac, oraz duża konkurencja między bankami o kurczące się grono klientów. W połączeniu ze spadającym WIBOR-em poskutkowało to wzrostem zdolności kredytowej.

- Przypomnijmy, że w szczytowym momencie WIBOR w wersji trzymiesięcznej był notowany na poziomie ponad 7,6%. Poziom wskaźnika był tak wysoki ze względu na to, że rynek spodziewał się dalszego podnoszenia stóp procentowych przez RPP. Tak się jednak nie stało. W efekcie braku podwyżek WIBOR 3M dnia 14.12.2022 był notowany na poziomie 7,09%. Jest to najniższa wartość tego wskaźnika od końca sierpnia 2022 roku - czytamy w raporcie HRE Investments.

Zdolność kredytowa może jeszcze wzrosnąć. Eksperci podają trzy powody

Oskar Sękowski i Bartosz Turek wskazują, że w perspektywie roku WIBOR 3M może wynieść 6 proc., gdyż cykl spadku stóp procentowych może rozpocząć się jeszcze w 2023 roku. Kolejnym powodem wzrostu zdolności kredytowej ma być zmiana indeksu WIBOR na niższy WIRON, co będzie dotyczyło także nowoudzielanych kredytów, które będą tańsze, więc i łatwiej dostępnie. Kolejnym czynnikiem mają być wynagrodzenia, które rosną w dwucyfrowym tempie (wzrost w październiku o 13 proc.). NBP sugeruje, że w 2023 roku wynagrodzenia będą rosły w tempie 11,9 proc., 7,6 proc. w 2024 oku i 5,9 proc. w 2025 roku.

Pieniądze to nie wszystko Marcin Wiącek
Sonda
Czy stać Cię na zakup mieszkania lub chociaż na kredyt na mieszkanie?

Co ze starymi kredytami? Dlaczego ich raty mogą nadal ROSNĄĆ?

Znany ekonomista nie ma dobrych informacji. POSŁUCHAJ ROZMOWY!

Listen on Spreaker.
Najnowsze