pieniądze/waluty/banknoty

i

Autor: shutterstock

Zarobki Polaków

Hamuje wzrost wynagrodzeń w Polsce. Dane GUS niepokoją

2022-11-22 10:29

Główny Urząd Statystyczny podał oficjalne dane dotyczące poziomu wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2022. W raporcie znalazły się też informacje dotyczące poziomu zatrudnienia. Niestety, dane napływające z GUS nie napawają optymizmem. Czarno na białym widać już, co dzieję się z polską gospodarką. Zobacz, czy wzrosło zatrudnienie i wynagrodzenia. Dane mogą Cię zaskoczyć.

Wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw

W październiku 2022 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z październikiem 2021 r. było wyższe o 2,4 proc. i wyniosło 6500,9 tys. etatów. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie zwiększyło się minimalnie (o 0,1%) podał Główny Urząd Statystyczny. Wiadomo też oficjalnie, co dzieje się z wynagrodzeniami w sektorze przedsiębiorstw. Według danych GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2022 r. w porównaniu z październikiem 2021 r. było wyższe o 13 % i wyniosło 6687,92 zł (brutto). Ale już względem września 2022 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto pozostało na podobnym poziomie. 

Do tego zestawienia warto dodać poziom inflacji. W październiku 2022 inflacja w Polsce wyniosła już 17,9 proc. Zatem wyraźnie widać, że wzrost płac nie nadąża za podwyżkami cen i tak naprawdę w kolejnych miesiącach możemy kupić coraz mniej za określoną pulę gotówki. A jakie są prognozy na nadchodzący 2023 rok? Niestety, w pierwszym kwartale rozpędzona inflacja wciąż nie odpuści. Dopiero druga połowa roku może przynieść ulgę i lekko wyhamować gigantyczną już drożyznę.

Sonda
Czy Twoje wynagrodzenie starcza Ci do końca miesiąca?
Pieniądze to nie wszystko. Cezary Kochalski

Inflacja dopiero się rozkręca?

Senator nie ma wątpliwości! POSŁUCHAJ!

Listen to "Będzie KOLEJNY SKOK INFLACJI. Takiego napięcia i niepokoju w PiS jeszcze nie było - J.M.Jackowski. SEDNO SPRAWY" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze