Komu przysługuje świadczenie Dobry Start?
Jednorazowe świadczenie Dobry Start w wysokości 300 zł przysługuje każdemu dziecku w wieku szkolnym, aż do ukończenia przez nie 20 roku życia. Natomiast uczące się dzieci ze stwierdzoną niepełnosprawnością mogą otrzymywać 300 Plus do ukończenia 24 roku życia. Jednak żeby otrzymać świadczenie Dobry Start należy złożyć specjalny wniosek. Może to uczynić każdy rodzić, bądź faktyczny opiekun prawny, który sprawuje opiekę nad dzieckiem. Natomiast dla dzieci w rodzinach zastępczych wnioski składają ich rodzice zastępczy.
Jaki jest termin składania wniosku o 300 Plus?
Rodzic, bądź opiekun prawny może już od 1 lipca złożyć wniosek online przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/, przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS. Natomiast jeżeli nie ma możliwości złożenia wniosku przez Internet, można to również uczynić osobiście, w formie papierowej, bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty, jednak dopiero od 1 sierpnia. Ostateczny termin składania wniosków o przyznanie świadczenia Dobry Start upływa z dniem 30 listopada, dlatego każdy kto chce otrzymać 300 Plus powinien pamiętać o tym terminie.
Warto pamiętać, że złożenie wniosku o przyznanie 300 Plus w lipcu, bądź sierpniu gwarantuję wypłatę środków najpóźniej do 30 września. Jeżeli wniosek zostanie złożony we wrześniu, październiku lub listopadzie, pieniądze wpłyną na kontu dopiero w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku. Program Dobry Start nie obejmuje dzieci uczęszczających do żłobków, przedszkoli, a także zerówek. Nie obejmuje również studentów.