Strategiczne połączenie kolejowe odbudowane. PKN ORLEN wzmacnia współpracę z Litwą

2020-02-15 11:27 KaJa/mos
Daniel Obajtek
Autor: Twitter Daniel Obajtek

Zakończyła się odbudowa zdemontowanego w 2008 roku odcinka kolejowego z litewskich Możejek do Renge na Łotwie. 15 lutego odbyło się uroczyste otwarcie, podczas którego przedstawiciele Litwy, Łotwy i Polski mówili o strategicznym znaczeniu torów, zarówno dla biznesu jak i dla zwykłych obywateli. "Tam gdzie są inwestycje, są także środki na rozwój regionu" - powiedział prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek. Dodał, że zaufanie w biznesie i polityce jest niezwykle ważne, a odbudowany odcinek kolejowy jest wyrazem takiego zaufania.

Odbudowa zaledwie 19 kilometrowego odcinka kolejowego z Możejek do łotewskiego Renge ma strategiczne znaczenia dla PKN ORLEN. To właśnie w Możejkach polski gigant paliwowy ma swoją rafinerię. Jest ona niezwykle ważna dla obu państw i skutecznie napędza rozwój gospodarczy regionu. Kiedy w 2008 roku Litwa zdemontowała tory, polska spółka zmuszona była do transportu ropy o wiele dłuższą i bardziej kosztowną trasą. ORLEN LIETUVA połączeniem kolejowym do Renge ma przewozić nawet kilka tysięcy ton produktów rocznie, co oznacza realne korzyści zarówno dla PKN ORLEN jak i całego regionu.

ZOBACZ TEŻ: Afera GetBack. Osiecki zostaje w areszcie

Współpraca pomiędzy Polską, Litwą i Łotwa pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo paliwowe obu krajów. Odbudowane tory mają o wiele szersze znaczenie niżby mogło się wydawać. To nie tylko krótki odcinek komunikacyjny ale również pogłębienie współpracy między Polską i Litwą. Mowa o współpracy zarówno biznesowej jak i politycznej, która jest tak ważna dla krajów bałtyckich.

- W biznesie i w polityce przede wszystkim ważne jest, by mieć do siebie zaufanie. Rafineria nie jest stricte spółką, która robi biznes. W tej części świata rafineria gwarantuje bezpieczeństwo - powiedział na sobotnim spotkaniu na Litwie prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek. - Przy biznesie niezbędny jest dobry klimat wokół, musimy więc mieć zgodę społeczną i zgodę rządów państw, po to, abyśmy mogli tutaj funkcjonować - dodał. 

SPRAWDŹ TAKŻE: Ile kosztuje życie polskiego studenta za granicą?

 Rozbiórka torów do Renge stała się swoistym symbolem złych stosunków pomiędzy Polską a Litwą, dzieki intensywniej pracy rządów obu krajów udało sie osiągnąć porozumienie. Nawiązany został dialog między PKN ORLEN a jego kluczowymi litewskimi partnerami. 14 sierpnia 2018 roku miały miejsce pierwsze działania prowadzące do odbudowy strategicznego odcinka kolejowego, podpisane zostało porozumienie o rozszerzeniu współpracy. 

Najnowsze