Straż Miejska dba o czyste osiedle

i

Autor: Straż Miejska Białystok - Działania podejmowane przez Straż Miejską mają przypomnieć zarządcom o obowiązkach związanych z utrzymywaniem czystości na terenie nieruchomości - czytamy na stronie SM.

Straż miejska do likwidacji. Tutaj nie ma jej od 20 lat i jak sobie radzą?

2020-02-11 16:20

Straż miejska funkcjonuje w Polsce niemalże od początku upadku komunizmu. Swoje najlepsze czasy ta formacja mundurowa ma za sobą. Coraz częściej samorządy rezygnują z jej utrzymywania głównie z powodu oszczędności, ale nie tylko.

Straż miejska najlepsze lata ma już za sobą. Pierwsze oddziały zaczęto powoływać w 1991 r. Od tamtej pory straż miejska stale się rozwijała. W 2012 roku, kiedy liczba oddziałów straży miejskich i gminnych wynosiła 596 i była najwyższa w historii. Od 2013 r. zaczęła spadać - przypomina portalsamorzadowy.pl.

ZOBACZ TEŻ: Problem straży miejskiej w Polsce. Nie mogą wystawiać mandatów. Sprawdź, dlaczego

Obecnie coraz więcej gmin decyduje się na likwidacji straży. Z jakiego powodu? Na ogół z powodu szukania oszczędności w samorządowym budżecie. Jedną z pierwszych gmin w Polsce, która zdecydowała się zlikwidować straż miejską, były Żory na Śląsku. Stało się to w 1999 r., po ośmiu latach funkcjonowania tej formacji. 

Niektórzy samorządowcy podkreślają, że potencjał straży miejskiej nie został do końca wykorzystany, a sama formacja była stale niedofinansowana. - Później to nieco się zmieniło, ale już nikt nie wracał do tematu, nie było pomysłów, by przywrócić straż miejską  - mówi cytowany przez portalsamorządowy.pl Waldemar Socha, prezydent Żor. 

CZYTAJ TAKŻE: Upiłeś się? Tyle teraz kosztuje pobyt na izbie wytrzeźwień!

Na początku bieżącego roku uchwałę ws. likwidacji straży podjęła kolejna gmina w Polsce - Barcin w województwie kujawsko-pomorskim. O rezygnacji z funkcjonowania formacji mundurowej na terenie gminy, jednogłośnie zdecydowali radni. Po dziewięciu latach jej funkcjonowania część obowiązków przejmą urzędnicy.

Samorządowcy w uchwale przekonują, że do tego kroku zmusiły ich oszczędności i mniejsze wpływy do gminnego budżetu, za które odpowiadają władze centralne. W uchwale napisano, że utrzymanie straży miejskiej jest niemożliwe ze względu na konieczność dopłat do "zaniżonych rządowych środków dotyczących reformy edukacji oraz zmniejszeniem wpływów do budżetu gminy z tytułu wprowadzonych zmian podatkowych, czyli - zwolnienie z podatku PIT osób do 26. roku życia, zmiana progów podatkowych oraz zwiększenie kosztów uzyskania przychodu a także zmiany w sposobie obliczania i podwyższenia kwoty wynagrodzenia minimalnego na 2020 rok" - podaje serwis pomorska.pl.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze