Straż

i

Autor: Straż Miejska w Kielcach

Prawo

Straż miejska nałoży grzywnę na właścicieli mieszkań? Nowe prawo ma wejść w życie

2023-08-08 5:00

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) przygotowuje przepisy, w których znajdzie się zapis pozwalający Strażnikom Miejskim egzekwowanie obowiązku wpisu źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Strażnicy będą mogli nakładać kary grzywny na właścicieli nieruchomości, które nie złożyły takiej deklaracji. Projekt jest w fazie nowelizacji.

Strażnicy z nowym obowiązkiem

Obowiązek składania deklaracji dotyczących źródeł ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) na właścicieli lub zarządców budynków nakłada nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów ze stycznia 2021 r. Tymczasem przepisy nie precyzowały, kto mógłby je egzekwować. Stąd prace w MSWiA nad nowelizacją przepisów. 

Jak przypomina portalsamorządowy.pl, "podmioty miały 12 miesięcy na zgłoszenie źródeł ciepła do CEEB. Jednak m.in. samorządy zgłaszały, że aktualny pozostaje inny problem: aktualizacja wpisów do ewidencji. Taki obowiązek mają bowiem także właściciele i zarządcy nowych budynków, a konkretnie, mają na to 14 dni do daty oddania nieruchomości do użytku".

Niezłożenie we wskazanym terminie deklaracji może skutkować karą grzywny, zgodnie z art. 27h ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Kara wynosi do 500 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, wielkość grzywny może wzrosnąć do 5 tys. zł.

W uzasadnieniu projektu, urzędnicy wpisali, że "wprowadzenie przepisów będzie pełniło funkcję prewencyjną i dyscyplinującą". Jak cytuje MSWiA, portalsamorządowy.pl, "będzie także służyło władzom gmin do weryfikowania realizacji nałożonego na właścicieli i zarządców budynków i lokali obowiązku. Powyższe pozwoli na minimalizowanie liczby nieprawidłowości w tym zakresie, przez co wzmocni także realizację systemowych działań ukierunkowanych na poprawę jakości powietrza w Polsce" - czytamy.

Takich zmian domagała się również Unia Metropolii Polskich, która według portalu, wnioskowała o takie przepisy już w momencie procedowania samej ustawy, wprowadzające CEEB. Teraz jej przedstawiciele przyznają, że "lepiej późno niż wcale", ponieważ problem aktualizacji ewidencji wciąż istnieje  -czytamy na portalusamorządowym.pl.

W jaki sposób dostarczyć deklarację CEEB?

Sposobów na złożenie deklaracji CEEB jest kilka. Można dokonać tego przez internet, jednak trzeba posiadać profil zaufany lub e-dowód. W przypadku elektronicznego sposobu na złożenie deklaracji pierwszym krokiem jest zalogowanie na stronie www.ceeb.gov.pl. Oprócz tego, deklarację można wysłać drogą pocztową lub udając się osobiście do urzędu gminy. Deklarację dotyczącą tego, w jaki sposób ogrzewamy dom musi wypełnić każdy właściciel bądź zarządca. Deklaracja obejmuje nieruchomości zamieszkałe i niezamieszkałe. 

Pieniądze to nie wszystko Waldemar Buda
Sonda
Czy straż miejska jest potrzebna?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze