Piec węglowy

i

Autor: pixabay.com

Jeśli nie zgłosisz czym ogrzewasz dom, zapłacisz karę

2022-06-21 13:07

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków przewiduje kary w przypadku braku złożenia deklaracji. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego warto to zrobić. Zgodnie z nowymi, rządowymi zasadami, osoby, które tego nie zrobią stracą możliwość na zakup tańszego opału na zimę. Termin na zgłoszenie upływa z końcem czerwca.

Polacy ruszyli szturmem składać deklaracje

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków działa od lipca 2021 roku. W związku z obowiązkiem zgłoszenia pieca do CEBB Polacy ruszyli szturmem, by złożyć deklarację. Obecnie w systemie jest już ponad 4 700 000 zgłoszeń.

Jest to znaczący wzrost w porównaniu z ubiegłym miesiącem - tylko przez ostatnie cztery tygodnie wpłynęło ponad 1 000 000 wniosków. Dla porównania przez pierwsze pół roku do CEBB wpłynęło jedynie 500 000 wniosków.  Nadzór budowlany szacuje, że łącznie powinno ich być około 6 000 000. 

Pieniądze to nie wszystko - Marian Szołucha

Nie wypełnisz wniosku - zapłacisz grzywnę

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że najpopularniejszą formą ogrzewania w Polsce są kotły na paliwo stałe (ok. 2 500 000). Na kolejnych miejscach uplasowały się kotły oraz bojlery gazowe - które znajdują się na "czarnej liście" Unii Europejskiej - w bliższej przyszłości mają zostać zakazane. 

Za niedopełnienie obowiązku związanego ze złożeniem deklaracji  grozi do 5 000 złotych grzywny. Zainteresować się tym powinni w szczególności właściciele nieruchomości ogrzewanych węglem. Ceny tego surowca wzrosły niemal trzykrotnie. Rząd postanowił jednak znaleźć rozwiązanie tej sytuacji.

Zgodnie z projektem dopłat dla sprzedawców tona węgla może ponownie osiągnąć cenę około 1 000 zł za tonę. Jednak jest jeden haczyk - aby skorzystać z takiej ceny należy dostarczyć pakiet dokumentów - w tym deklarację do CEEB. Bez niej - taniego węgla się nie kupi. 

Kto jest zobowiązany do złożenia deklaracji?

O obowiązku zgłoszenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków powinni pamiętać właściciele konkretnych typów nieruchomości. W przypadku bloków zgłoszenia nie dokonuje każdy właściciel lokalu z osobna - ponieważ stanowią one tylko część budynków, którymi zarządza wspólnota mieszkaniowa bądź spółdzielnia. W przypadku mieszkań tzw. "komunalnych" zgłoszenia powinna dokonać gmina. 

Jest jednak jeden wyjątek. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje, że jeżeli w lokalu mieszkalnym znajduje się indywidulane źródło ciepła np. kominek to właściciel danego lokalu jest zobowiązany do złożenia deklaracji samodzielne. 

Najbardziej sprawy powinni "dopilnować" właściciele domów jednorodzinnych - to właśnie zgłoszeń dotyczących tych budynków powinno być w systemie aż 6 000 000. 

Obowiązek dotyczy nie tylko lokali mieszkalnych

Istotny jest również fakt, że deklaracja obejmuje nie tylko budynki mieszkalne. Deklaracje muszą wypełnić również właściciele bądź zarządcy budynków niezamieszkalnych takich jak pustostany, budynki gospodarcze czy ogrzewane altany i domki działkowe. Do tych ostatnich przypomnienie wystosował Polski Związek Działkowców (PZD).

Właściciele domków bądź altan muszą zgłosić takie źródła ciepła samodzielnie, a nie np. za pośrednictwem zarządu ROD.

Termin upływa z końcem czerwca

Obowiązek wystartował 1 lipca ubiegłego roku. Właściciele mają 12 miesięcy na wypełnienie zgłoszenia - czyli do końca czerwca 2022 roku. Zostało więc tylko kilka dni. Ta informacja dotyczy osób, które mieszkają bądź weszli w posiadanie budynków/lokali przed 1 lipca 2021 roku. 

- W przypadku nowego budynku, w którym zostało uruchomione źródło ciepła, termin na złożenie deklaracji wynosi 14 dni – informuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Czas liczony jest od momentu otrzymania pozwolenia na użytkowanie nieruchomości przez właściciela.

Sonda
Czy złożyłeś już wniosek do CEEB?

W jaki sposób można złożyć deklarację?

Deklarację można złożyć na dwa sposoby - przez Internet oraz w formie papierowej.  Jeżeli decydujemy się na formę online należy wejść na stronę www.ceeb.gov.pl, zalogować się przy użyciu Profilu Zaufanego, uzupełnić wszystkie niezbędne informacje (adres nieruchomości, jej rodzaj, dane kontaktowe właściciela oraz właściwe źródło ciepła). po zatwierdzeniu nasz formularz zostanie skierowany bezpośrednio do centralnej ewidencji.

Drugim sposobem jest złożenie tradycyjnej, papierowej deklaracji (można ją pobrać z tej samej strony). Po wypełnieniu należy przesłać ją pocztą lub zanieść osobiście do urzędu gminy.  

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze