Remont domu

i

Autor: GettyImages

Ulgi podatkowe

Ulga termomodernizacyjna dla Polaków. Dostaniesz nawet 53 tysiące złotych

2023-02-15 16:58

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać właściciele domów jednorodzinnych. Dzięki niej można odliczyć od podatku nawet 53 tys. złotych! Nie przysługuje ona jednak na wszystkie remonty. Jakie kryteria należy spełnić?

Ulga termomodernizacyjna. Co to takiego?

Ulga termomodernizacyjna nazywana potocznie ulgą remontową przysługuje właścicielom oraz współwłaścicielom domów jednorodzinnych wolnostojących (również w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej). W ramach ulgi możemy odliczyć nawet 53 tys. złotych w przypadku rozliczenia samodzielnego lub 106 tys. złotych jeśli rozliczamy się wspólnie z małżonkiem.

Kto może skorzystać z ulgi remontowej?

Kiedy możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej? Jeśli przeprowadzony remont dotyczył termomodernizacji budynku i obejmował działania takie jak:

  • uszczelnienie systemu ciepła,

  • wymiana pieca na bardziej ekonomiczny i wydajny,

  • ocieplenie domu,

  • zastosowanie fotowoltaiki

Jak przypomina portal Interia, ustawodawca dopuścił możliwość odliczenia od podatku wydatków na zakupy związane z remontem termomodernizacyjnym, który zostanie zakończony w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiony został pierwszy wydatek. Chodzi o koszty związane z zakupem materiałów budowlanych, urządzeń oraz usług niezbędnych do realizacji remontu.

Ulga remontowa. Kiedy należy ją zwrócić?

Z odliczenia nie możemy skorzystać jeżeli działania termomodernizacyjne zostały sfinansowane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W przypadku, gdy nie zrealizujemy działań termomodernizacyjnych w przeciągu 3 lat - ulgę trzeba będzie zwrócić. Jak informuje Interia "do dochodu za rok podatkowy, w którym minął trzyletni termin, trzeba będzie wliczyć wcześniej przyznaną ulgę termomodernizacyjną".

Jak potwierdzić upoważnienie do skorzystania z ulgi?

W celu skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej należy potwierdzić, że jesteśmy do niej uprawnieni. W tym celu wystarczy posiadać faktury, rachunki wystawione w trakcie remontu. Ulgę rozliczamy na formularzu PIT-0 a następnie dołączamy do odpowiedniego formularza zeznania podatkowego ( PIT-36, PIT-36L, PIT- 37 lub PIT-28). C istotne - posiadanie więcej niż jednej nieruchomości nie uprawnia do zwielokrotnienia ulgi.

Ulga remontowa a panele fotowoltaiczne

Od 1 stycznia 2019 roku skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej jest możliwe również w przypadku montażu paneli fotowoltaicznych. "Odliczenie z ulgi remontowej przysługuje nam nawet w wypadku, gdy panele słoneczne umieściliśmy na budynku gospodarczym czy innym niż nasz dom jednorodzinny. Nie ma to znaczenia, dopóki panele działają na korzyść budynku mieszkalnego" - informuje portal Interia. 

Sonda
Czy planowałeś remont domu/mieszkania?
Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany