Zapewnienie płynności finansowej polskich firm w obliczu kryzysu – to jedno z głównych wyzwań, jakie stoją przed instytucjami rządowymi i sektorem finansowym. Bank Gospodarstwa Krajowego aktywnie włączył się w wypracowanie systemowych rozwiązań, które pomogą przedsiębiorcom przetrwać w trudnym okresie spowodowanym przez koronawirusa. Bank przygotowuje różne rozwiązania.
Zmiany w gwarancjach de mini mis
Odpowiedzią na trudną sytuację polskich przedsiębiorców będą zmiany w programie gwarancji de minimis, które zwiększają dostęp do kredytów w bankach komercyjnych i spółdzielczych.
We współpracy z Ministerstwem Finansów przygotowaliśmy rozporządzenie zwiększające pomoc w programie gwarancji de minimis do 80 proc., czyli do poziomu niewymagającego notyfikacji Komisji Europejskiej. Zrezygnowaliśmy także z prowizji, którą pobieramy od udzielonych gwarancji. Wydłużymy okres gwarancji dla kredytu obrotowego do 39miesięcy - mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK. - Od kilku dni wszystkie instytucje, od których zależą decyzje dotyczące rozwiązań dla przedsiębiorców, pracują wtrybie nadzwyczajnym. Rozporządzenie Ministerstwa Finansów jest już podpisane. O udostępnieniu programu przedsiębiorcom będziemy informować na naszej stronie internetowej. Robimy wszystko, aby nastąpiło to jak najszybciej – wyjaśnia
Ze zwiększonych gwarancji będzie mogła skorzystać każda firma z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw, która dotychczas spełniała kryteria określone w programie gwarancji de minimis, niezależnie od branży. Zaletą programu gwarancji de minimis jest również to, że są one łatwo dostępne, ponieważ gwarancji udziela 20 banków w całym kraju. Przedsiębiorca nie musi przychodzić do BGK, wystarczy, że złoży wniosek o udzielenie gwarancji razem z wnioskiem kredytowym w swoim banku. W poszczególnych bankach trwają prace, aby umożliwić przedsiębiorcom składanie dokumentów w formie elektronicznej.
Najważniejsze ułatwienia dla przedsiębiorców
- Gwarancja obejmie 80 proc. Kredytu
Najważniejszą informacją dla przedsiębiorców jest zwiększenie maksymalnej wysokości gwarancji de minimis do 80 proc. kwoty kredytu. Obecnie jest to do 60 proc. kwoty kredytu i maksymalnie 3,5 mln zł, przy czym ta druga wartość się nie zmieni. - BGK zrezygnuje zprowizji od udzielenia gwarancji
Dzisiaj prowizja pobierana przy udzielaniu gwarancji wynosi 0,5 proc. jej wartości. - Kredyt obrotowy z gwarancją na 39 miesięcy
Obecnie maksymalny okres trwania gwarancji przy kredycie obrotowym wynosi 27 miesięcy. Wdrożenie zmian wymaga zaangażowania banków kredytujących, z którymi BGK na bieżąco współpracuje, choćby ze względu na dostosowanie parametrów w systemach IT.
Co daje przedsiębiorcom program gwarancji de mini mis
Gwarancje de minimis ułatwiają zaciągnięcie kredytu obrotowego lub inwestycyjnego firmom z sektora MŚP. BGK tworzy i proponuje rozwiązania systemowe dla sektora bankowego. Już dziś gwarancje de minimis umożliwiają bankom kredytującym zaakceptowanie wyższego ryzyka przy udzielaniu kredytu przedsiębiorcy.
– Gwarancje są skutecznym wsparciem finansowania mikro, małych i średnich firm. To zwłaszcza one cierpią na brak kapitału i zabezpieczenia, którego mogą użyć jako gwarancji spłaty swoich kredytów. Mikrofirmy, które często są biznesem rodzinnym, mogą uzyskać kredyt dzięki temu, że jego spłata jest zabezpieczona, przynajmniej częściowo, przez gwarancje de minimis – mówi Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.
Dopłaty do oprocentowania kredytów
Drugie rozwiązanie pomocowe, nad którym pracuje Bank Gospodarstwa Krajowego, to system dopłat do oprocentowania kredytów, których udziela przedsiębiorcom sektor bankowy.
– Jako bank rozwoju mamy doświadczenie w mechanizmach, które polegają na dopłatach do kredytów. Rozważamy różne scenariusze i możliwości szybkiego wdrożenia takiego mechanizmu. Z pewnością będą wymagane zapisy ustawowe, ale na tym etapie jest zbyt wcześnie, żeby mówić o szczegółach – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK. - Najważniejsze jest dla nas to, jak BGK może wspomóc firmy i sektor bankowy, aby banki mogły udzielać kredytów na lepszych warunkach poprzez mechanizm dopłaty do odsetek. Przygotowanie tego rozwiązania zajmie
więcej czasu, ale wszystkie zaangażowane instytucje działają w trybie nadzwyczajnym. Dodatkowo sektor bankowy już dzisiaj rozważa możliwość odroczenia spłat kredytów przedsiębiorcom, którzy mają kłopoty w związku z epidemią – dodaje.
Obecne skutki gospodarcze są już mocno odczuwalne dla wielu firm w Polsce. Problemy, które dotknęły branżę transportową i turystyczną, to z dużym prawdopodobieństwem tylko zapowiedź wyzwań, jakie staną przed naszą gospodarką. W tej sytuacji BGK pełni rolę banku systemowego. Jego zadaniem jest dostarczenie rozwiązania dla całego sektora finansowego po to, aby wszystkie banki komercyjne i spółdzielcze mogły wspierać polskie firmy.
Na co można przeznaczyć środki z kredytu obrotowego
Środki z kredytu obrotowego mogą być wykorzystane na:
- bieżące finansowanie działalności gospodarczej, np. na zapłacenie faktur za zakupione towary i usługi czy uregulowanie podatków, składek ZUS i innych zobowiązań, jakie powstają w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
- finansowanie celów rozwojowych przedsiębiorstwa,
- na spłatę kredytu obrotowego lub inwestycyjnego.
Więcej informacji
Informacje o aktualnym wsparciu dla firm sprawdzaj na www.bgk.pl oraz www.biznes.gov.pl.
#RAZEMPRZECIWKORONAWIRUSOWI