Warszawa
Wszystko wskazuje na to, że rekordzistką pod względem wydatków na świąteczne iluminacje zostanie stolica. W porównaniu z rokiem 2015, w 2016 r. ratusz niemalże podwoił koszty iluminacji świetlnych. Zostały one ujednolicone pod względem charakteru i kolorystyki. Światełka, które zawisły nad Traktem Królewskim, uzupełniają instalacje wolnostojące. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują: autobus ogórek, paw, księga – panorama Warszawy, planetarium oraz wielka choinka przy pl. Zamkowym.
- Tegoroczna iluminacja to koszt 6,5 mln złotych. W tej cenie mieści się koszt nie tylko samych dekoracji, które są własnością miasta, ale ich montażu, demontażu, konserwacji i przechowywania. Dekoracji jest 70 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Koszt zeszłorocznej iluminacji to 3,5 mln złotych – powiedziała naszemu serwisowi Anna Magdalena Łań, główna specjalistka w Urzędzie M.St. Warszawy w 2016 roku.
Kraków
W 2016 r. Kraków przeznaczył na świąteczne iluminacje 1 mln złotych. Koncepcję świątecznego wystroju stolicy Małopolski opracowała Agnieszka Łakoma, plastyk Miasta Krakowa. Ornamenty nawiązują do stylu polskiego Art Deco, sztuki ludowej i twórczości artystów związanych z „Warsztatami Krakowskimi". Oprócz choinek przy Rynku Głównym, Placu Wszystkich Świętych i Placu Centralnym oraz 3-metrowych baniek, iluminacje zamontowano na najważniejszych krakowskich mostach (Zwierzyniecki, Dębnicki, Grunwaldzki, Piłsudskiego, Powstańców Śląskich), a także na estakadzie (al. 29 Listopada). Dodatkową atrakcję stanowią świąteczne animacje wyświetlane na fasadzie Wieży Ratuszowej oraz na Rondzie Mogilskim, jak również szopki krakowskie w różnych częściach miasta.
Przeczytaj również: "Największy mural reklamowy w Europie" jest nielegalny? [AKTUALIZACJA]
Katowice
W Katowicach świąteczne ozdoby rozbłysły jeszcze w listopadzie i będą zdobiły miasto do końca stycznia. W tym roku na montaż, konserwację starych i oraz zakup nowych iluminacji przeznaczono 540 tys. złotych. Na mieście można znaleźć iluminacje świetlne i choinki ulokowane w takich lokalizacjach, jak: rynek, rondo im. gen. Ziętka, al. Korfantego, plac Miast Partnerskich, plac Andrzeja, plac Grunwaldzki, plac Miarki, plac pod Lipami, ulice Boya Żeleńskiego, Szarych Szeregów, Mariacką, Mielęckiego, Stanisława, Stawową, św. Jana, Warszawską, Mickiewicza, Staromiejską i Dyrekcyjną, 3 Maja, Wawelską, Jankego, Panewnicką, Markiefki czy Kossak-Szczuckiej. Na rynku stoi rozświetlona karoca z reniferami, atrakcyjnie wygląda również Sztuczna Rawa z ledowych lampek imitujących fale.
Łódź
3 grudnia tysiące światełek rozświetliły najsłynniejszą w Łodzi ulicę Piotrowską. Dekoracja będzie zdobiła miasto przez dwa miesiące. Ratusz zapłacił jej za montaż i serwisowanie blisko 180 elementów dekoracji ponad 840 tys. złotych. Urząd Miasta Łodzi zainwestował w 360 tys. lampek eko-led, z których został utworzony 2-kilometrowy baldachim między placem Wolności a al. Mickiewicza oraz 81 gwiazd. Dodatkowo, na placu Wolności, w pasażu Schillera oraz w przestrzeni woonerfu: 6 sierpnia i Traugutta zainstalowano: fotel świętego Mikołaja, gigantyczne bombki z siedziskiem i 5-metrową bramą świetlną w kształcie gwiazdy. Wystrój miasta uzupełnia 21-metrowa choinka o 120 gałęziach, którą przyozdabia: 16 tys. punktów świetlnych, 45 ażurowych kul o średnicy 60 i 80 cm oraz 1200 bombek. - Chociaż iluminacja Piotrkowskiej jest imponująca, to zużywa zaledwie tyle energii, co upieczenie 10 ciast – przekonuje Adam Sadowski z firmy Multidekor, której powierzono przygotowanie iluminacji.
Zobacz także: Świąteczna reklama Allegro podbija światowe media
Wrocław
Świąteczne iluminacje we Wrocławiu zostały wykonane na zamówienie według koncepcji Pracowni Architektury Linea. Wrocław chlubi się 20-metrową choinką przy Rynku, 10-metrowymi choinkami na placu Nowy Targ i placu Uniwersyteckim, oryginalnymi dekoracjami na Ostrowie Tumskim, a także – iluminacjami fontanny przy Rynku, na placu Jana Pałwa II czy na placu Orląt Lwowskich. Motywem przewodnim iluminacji stała się gwiazda Turonia i właśnie motyw gwiazdy powtarza się w wielu świetlnych dekoracjach.
Aby zredukować koszty świątecznych dekoracji, miasto zawarło z firmą Odeon i Elektrotim umowę na trzy kolejne sezony. Umowa opiewa na 6,5 mln złotych. (Dla porównania, Warszawa wydała tyle w ciągu jednego roku.) Umowa obejmuje dzierżawę, montaż, eksploatację i demontaż iluminacji świątecznej miasta w sezonach 2014/2015, 2015/2016 oraz 2016/2017. Wrocław zrezygnował także z technologii żarowej na rzecz energooszczędnej, chociaż droższej w dzierżawie technologii ledowej.
- Już kilka lat temu zdecydowaliśmy się na dzierżawę ozdób świątecznych, bo jest ona rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym, zważywszy na wysokie koszty zakupu dekoracji, ich przechowywania oraz niezbędnych napraw. Dodatkowym atutem jest możliwość wypożyczania nowych ozdób tak, aby można było proponować mieszkańcom odmienne aranżacje – informuje ratusz w komunikacie prasowym.
Może cię zainteresować: Wzruszający film Allegro bije rekordy popularności [WIDEO]
Poznań
Stolica Wielkopolski zainwestowała w 600 światełek, które ozdobiły najbardziej reprezentatywne rejony miasta – Stary Rynek, pl. Kolegiacki, Chwaliszew, ul. Główną, most Teatralny, Al. Marcinkowskiego, Ostrów Tumski, rondo Kaponiera i poznańskie rynki. Atrakcją stały się trzy podświetlane pegazy przy ul. Św. Marcina, podświetlane choinki oraz oświetlone na kolorowo prace laureatów Festiwalu Rzeźby Lodowej, dostępne dla przechodniów między 11 a 18 grudnia. Iluminacje będą zdobiły miasto przez dwa miesiące. Koszty dekoracji ratusz szacuje na 530 tys. złotych. Pokryją je: Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP, ZDM oraz Estrada Poznańska.
Kielce
W Kielcach stanęły dwie choinki przybrane świecącymi gwiazdami betlejemski i koronami – jedna przy Rynku, a druga – przy Placu Artystów. Atrakcję stanowią także kurtyny świetlne zamontowane na drzewach, świecące anioły przy Rynku i koło Pomnika Sienkiewicza oraz 3-metrowa bombka świetlna w okolicach Dworca PKP, na ul. Sienkiewicza. Nowością w 2016 r. był fotel świetlny na mostku nad Silnicą. Dodatkowo podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego dzieci mogą bawić się na podświetlanej karuzeli oraz zobaczą zagrodę Św. Mikołaja z dwoma reniferami. Na montaż, zakup i demontaż świątecznych iluminacji miasto wydało w 2015 r. 180 tys. złotych. W tym roku koszty poszły w górę do 200 tys. złotych.
Białystok
W zeszłym roku na utrzymanie dekoracji świątecznych przez dwa miesiące Białystok przeznaczył 300 tys. złotych. W tym roku miasto zdecydowało się na zakup dodatkowych dekoracji, a w 2016 r. koszt iluminacji szacowano na 500 tys. złotych. Kule świetlne oraz girlandy wykonane z igliwia imitującego gałązkę świerkową zastąpiły przestrzenne 3D – 62 dekoracje latarniowe przypominające parasolkę oraz 7 dekoracji latarniowych przywodzących na myśl koronę. Na szczególną uwagę zasługuje 11-metrowa świetlna choinka w kształcie spirali na rondzie Lussy, wybrana przez mieszkańców miasta w drodze konkursu.
Zobacz też: Zwrot towaru. Wszystko, co musisz wiedzieć o reklamacji i rękojmi
Lublin
Miasto włączyło iluminacje świetlne na deptaku i Starym Mieście. Wśród świąteczno-noworocznych dekoracji znalazły się: iluminacja na balkonie Ratusza, świecące śnieżynki na deptaku, przestrzenne figury 3D renifera i sań, figury ponad 2-metrowych aniołów koło Ratusza i na deptaku Krakowskiego Przedmieścia, świecąca bombka 3D w pobliżu Trybunału Koronnego na Starym Mieście oraz mający 4,5 m świetlisty przestrzenny anioł – nowy zakup miasta o wartości 23 tys złotych. Anioły stanowią nawiązanie do anielskich postaci na freskach w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim.
- Iluminacje świetlne, które zdobią Lublin, co roku pochodzą od sponsorów. Ozdoby na deptaku, tj. iluminacja w postaci sań i renifera przed ratuszem, oraz ozdoby na latarniach i bombka 3D są montowane przez firmę Perła Browary Lubelskie. Choinka przed Ratuszem pojawia się z inicjatywy miejskich spółek, a choinka na Placu po Farze (Stare Miasto) – w ramach współpracy z galerią handlową Tarasy Zamkowe. Iluminacja podłączana jest do latarni ulicznych lub do budynków należących do miasta, w związku z czym koszty prądu na potrzeby iluminacji są wliczane do kosztów bieżącej eksploatacji. Rozstawienie choinki oraz montaż iluminacji na ratuszu realizowane są przez MPK Lublin z elementów zakupionych w latach poprzednich, w tym przypadku nie ponosimy dodatkowych kosztów. Koszt magazynowania, transportu i rozstawienia pozostałych elementów to kwota niespełna 3 tys. zł – wyjaśnia Kancelaria Prezydenta Miasta Lublin.
Częstochowa
W 2016 r. miasto wydało na świąteczne iluminacje miasto wydało około 150 tys. złotych.
Gdynia
W tym roku świąteczny wystrój Gdyni kosztował 400 tys. złotych. Cena uwzględnia: zakup i montaż nowych dekoracji, koszt energii elektrycznej, a także – montaż i demontaż zakupionych już iluminacji. Ozdoby przy Pl. Grunwaldzkim, gdzie stanęła największa, blisko 20-metrowa choinka, przypominają kształtem origami (żagle, łódki, łabędzie, foczki i rybki). Iluminacje świetlne można znaleźć przy ul. Świętojańskiej, Starowiejskiej, pl. Kaszubskim, na skwerze Kościuszki i al. Marszałka Piłsudskiego w okolicach magistratu. Na wjeździe od strony Sopotu zwiedzających witają żagle wykonane według nowego projektu. Żagle trafiły na: Orłowo, Wzgórze św. Maksymiliana oraz rondo obok Dworca PKP Gdynia Główna.
Bydgoszcz
Na świąteczne drzewka stolica województwa kujawsko-pomorskiego wydała 27 tys. złotych. Podobnie jak roku ubiegłym, miasto zdobią: świetlne figury aniołów ustawionych w szpalerze na ul. Mostowej, kareta, prezenty i brama przy wejściu na Stary Rynek, a także świetlna fontanna na wyspach św. Barbary i Młyńskiej. Ratusz podświetlają projektory. Najbardziej oryginalną dekorację stanowią ozdoby z butelek pet: choinka z ponad tysiąca butelek typu pet ProNatury oraz kula – prace firmowane przez spółkę ProNatura.
- Do strojenia wykorzystujemy to, co w latach poprzednich, ale zawsze też pewna część jest uzupełniana z uwagi na zniszczenia czy zużycie ozdób. W tym roku dokupiliśmy np. satynowe bombki na choinkę za niecałe 2 tys. złotych. Wymiana elementów wieszanych na latarniach to już koszt poniesiony przez ZDMiKP – tłumaczy Urząd Miasta Bydgoszczy.
Źródła: mat. pras., Multidekor, www.poznan.pl/rzecznik, zdium.wroc.pl, gdynia.pl