Nawet na pięciominutowy prysznic zużywa się przeciętnie około 200 litrów wody. Mieszkaniec Ziemi zużywa średnio ok. 1385 m3 wody rocznie – taka ilość wypełniłaby 9 000 wanien! Statystyczny Polak dziennie wykorzystuje 150 litrów wody, z czego spożywa zaledwie ok. 1-2 litry, a reszta trafia do kanalizacji. ONZ szacuje, że do 2030 roku globalne zapotrzebowanie na wodę aż o 40 proc. przekroczy zasoby tego surowca! Te dane powinny motywować nas do codziennego oszczędzania wody – możemy to robić w kilku prostych krokach.
25 mln Polaków dostanie dodatkowe pieniądze! Premier Morawiecki zapowiada obniżkę podatków
7 wskazówek na 7 dni Światowego Tygodnia Wody
1. Nie marnuj jedzenia. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jakich ilości wody potrzeba do produkcji produktów spożywczych. Np. dla 1 ziemniaka jest to 25 litrów, a dla steku wołowego – 7 000 litrów! Dlatego ważne jest, by odpowiednio planować zakupy i tak przygotowywać posiłki, by nie wyrzucać jedzenia.
2. Ogranicz zużycie wody w łazience. Zakręć kran podczas mycia zębów. Jeśli tego nie zrobisz, zużyjesz 2 litry wody, podczas gdy do tej czynności potrzebujesz tylko połowy kubeczka! Zamiast kąpieli weź prysznic. Pamiętaj także o zakręceniu kranu podczas namydlania ciała.
3. Oszczędzaj wodę w kuchni. Zmywarkę uruchamiaj wtedy, kiedy jest w pełni załadowana, zrezygnuj też ze wstępnego płukania naczyń. Jeśli nie masz zmywarki, naczynia myj w zapełnionym wodą zlewie, a nie pod bieżącą wodą. Nie rozmrażaj mrożonek pod bieżącą wodą – można to zrobić, zostawiając produkt na noc w lodówce. Gotując potrawy w garnku, przykrywaj go pokrywką, by woda nie wyparowywała.
4. Używaj wody odpowiedzialnie w ogrodzie. Zbieraj deszczówkę, którą można podlewać rośliny. Nie podlewaj ich, kiedy jest gorąco, gdyż woda szybko wyparuje – lepiej to zrobić rano czy wieczorem.
5. Napraw cieknące krany. Z cieknącego kranu może wyciec od kilkunastu do kilkudziesięciu litrów wody dziennie!
6. Pierz ekologicznie. Pralkę włączaj, kiedy jest pełna. Jeśli nie jest to możliwe, korzystaj z opcji „1/2 wsadu”.
7. Nie wyrzucaj ubrań. Do wyprodukowania kilograma bawełny, z której zostanie uszyta jedna koszula i para dżinsów, potrzeba aż 10 000 litrów wody. Dlatego warto rozsądnie kupować ubrania, tak by na pewno dobrze nam służyły. A odzież, której już nie potrzebujemy – zamiast wyrzucać, możemy przekazać potrzebującym.
Facebook PRZESTAŁ BYĆ DARMOWY. Zobacz, jak za niego zapłacisz
Nestlé Waters doskonale zdaje sobie sprawę jak ważna jest woda. Zakład w Nałęczowie przeszedł wymagający proces certyfikacyjny związany ze standardem AWS. Został poddany wnikliwej kontroli prowadzonej przez niezależne organy Nałęczów to aktualnie miejsce wielu akcji i inicjatyw realizowanych przez firmę, nastawionych na edukację najmłodszych z zakresu ochrony środowiska i zdrowego stylu życia, jak też na poprawę jakości życia całej społeczności. Corocznie, w ramach obchodów Światowego Dnia Wody, do zakładu Nestlé Waters przyjeżdżają dzieci z lokalnych szkół, by uczestniczyć w szkoleniach z zakresu ochrony zasobów wodnych i prawidłowego nawodnienia organizmu oraz by zobaczyć, jak woda trafia do butelek. Firma współfinansowała także ogrodzenie i wyposażenie ekologicznego, spełniającego najwyższe normy bezpieczeństwa placu zabaw zlokalizowanego w pobliżu fabryki. Zainstalowano także tablicę edukacyjną na temat recyklingu oraz kosz w kształcie misia, przeznaczony na butelki PET, aby zachęcić młodych użytkowników do ekologicznych zachowań. Firma współpracuje również m.in. z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji, z dbającym o stan miejscowych rzek i zbiorników wodnych lokalnym kołem wędkarskim „Pstrąg”, a także z Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w celu edukacji w zakresie zrównoważonych praktyk rolniczych, chroniących zasoby wodne. Dbanie o zasoby wody stanowi integralną część biznesu Nestlé Waters. Certyfikat AWS jest potwierdzeniem, że firma podąża w dobrym kierunku jako ambasador lokalnych zasobów wody oraz zobowiązuje ją do przyjęcia jeszcze większej odpowiedzialności w ramach tej roli i podjęcia kolejnych działań.
- Jesteśmy niezwykle dumni, że nasz nałęczowski zakład, jako pierwszy w Polsce, otrzyma certyfikat AWS. To zasługa wielu lat wspólnej pracy na różnych płaszczyznach. Mając świadomość, jak cenna jest woda, wciąż zachęcamy i sami dajemy przykład, jak można przyczynić się do zachowania jej cennych zasobów, aby mogły z nich korzystać także przyszłe pokolenia. Dlatego stawiamy zarówno na działania na szczeblu globalnym, jak też współdziałanie w ramach lokalnych społeczności. Traktujemy to jako cenną inwestycję w dążenie do lepszej przyszłości i podnoszenie jakości życia lokalnie, a w efekcie na całej planecie. Certyfikat jest powodem do dumy dla całej firmy oraz dla każdego pracownika z osobna. Zachęcamy także innych producentów wody butelkowanej, aby przyłączyli się do nas, zobowiązując się do przyjęcia standardu AWS – powiedziała Agata Czarnecka, Dyrektor Zakładu Nestlé Waters w Nałęczowie