Baza do produkcji czekolady jak złoto, słodyczą muszą zdrożeć
Krzewy kakaowca są ekstremalnie wrażliwe na wszelkie wahania klimatyczne, zwłaszcza ocieplenie. W warunkach wyższych temperatur i niższej wilgotności powietrza, pojawia się dodatkowe ryzyko wystąpienia chorób roślin. Krzewy kakaowca nie są roślinami jednorocznymi jak pszenica. Z tego powodu zniszczone uprawy nie mogą być łatwo odtworzone.
W okresie 1 października 2023 – 4 lutego 2024 dostawy ziaren z Wybrzeża Kości Słoniowej spadły o niemal 40%. W porównywalnym okresie podobnych spadków doświadczyła też Ghana. Większość ziaren kakaowca trafia na światowe rynki z czterech krajów. Poza wyżej wymienionymi, również z Nigerii i Kamerunu.
- Biorąc pod uwagę, że ceny kakao i inne koszty produkcji systematycznie rosły przez ostatni rok, prawdopodobne jest, że konsumenci odnotują skok cen czekoladowych słodyczy tej Wielkanocy – ocenił analityk z firmy Wells Fargo David Branch. Ta wypowiedź nie jest już z kategorii najnowszych wiadomości jednak okoliczność w postaci drogiej czekolady pozostaje aktualna.
Drożeje nie tylko kakao, również inne składniki niezbędne fabrykom słodyczy
"W perspektywie ostatniego roku ceny kakao wzrosły trzykrotnie i mimo chwilowych spadków nadal utrzymują się na wysokim poziomie. Aktualna cena za tonę kakao na giełdzie w Londynie to 5 tys. 102 funtów" - podał Wedel.
Firma wskazała również, że ceny masła, które również wchodzi w skład wyrobów czekoladowych (Wedel wykorzystuje 1 proc. całej krajowej produkcji tego surowca w Polsce), osiągnęły rekordowe poziomy, sięgając nawet 8 tys. euro za tonę. Podkreślono, że również ceny skupu jaj osiągnęły historycznie wysoki próg w 2023 roku.
Słodycze drożeją, nie ma co liczyć na odwrócenie tej tendencji przed świętami.