Strona z kalendarza

i

Autor: Tomasz Urbanek/East News

Sprawdź, co się zmienia

Świetne wiadomości dla rodziców! Nawet 9 tygodni dodatkowego urlopu

2023-04-25 5:00

Dobre wieści dla rodziców! Dzięki zmianom w kodeksie pracy łatwiej będzie pogodzić pracę z wychowaniem dzieci. Pracownicy będą mogli liczyć na wyższy dodatek macierzyński, wydłużenie urlopu rodzicielskiego, a pracodawca nie będzie mógł, bez zgody rodzica dziecka do ósmego roku życia wymagać pracy w godzinach nadliczbowych czy delegować go poza stałe miejsce pracy.

Fundamentalną zmianą to zapis dzięki któremu, każdy z rodziców otrzyma do wyłącznego wykorzystania 9 tygodni urlopu co oznacza, że zostanie on wydłużony do 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka, a 43 tygodni w przypadku wieloraczków. W tym czasie będzie przysługiwać nowy zasiłek macierzyński w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Nowe przepisy przewidują też, że pracownika wychowującego dziecko do 8 roku życia nie będzie można, bez jego zgody, m.in. zatrudniać w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej.

Jolanta Zarzecka-Sawicka, radca prawny w Grant Thornton ocenia, że zmiany w urlopach przyczynią się do utrzymania aktywności zawodowej kobiet oraz do coraz lepszego godzenia życia zawodowego pracowników z życiem rodzinnym. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od jutra, 26 kwietnia.

Pieniądze to nie wszystko Krzysztof Maj
Sonda
Czy w Polsce powinno być więcej dni urlopu wypoczynkowego?
Najnowsze