Urząd Skarbowy

i

Autor: Marcin Wziontek/Super Express Urząd Skarbowy

Prawo

System Informacji Finansowej wejdzie w życie? Skarbówka coraz bliżej wglądu do kont bankowych

2022-12-02 11:36

Sejm przyjął ustawę o Systemie Informacji Finansowej, na mocy której powstanie Systemu Informacji Finansowej (SInF) służący gromadzeniu, przetwarzaniu i udostępnianiu informacji o rachunkach zarówno działających, jak i zamkniętych. Chodzi o rachunki bankowe, rachunki w SKOK-ach, rachunki płatnicze w innych podmiotach, rachunki papierów wartościowych i rachunki zbiorcze wraz z rachunkami pieniężnymi służącymi do ich obsługi. Ponadto SInF ma objąć umowy o udostępnieniu skrytek sejfowych. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Nowa broń dla służb

Nowe przepisy mają wdrożyć unijną dyrektywę ws. zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Zakładają utworzenie Systemu Informacji Finansowej (SInF) służącego gromadzeniu, przetwarzaniu i udostępnianiu informacji o rachunkach zarówno działających, jak i zamkniętych. Chodzi o rachunki bankowe, rachunki w SKOK-ach, rachunki płatnicze w innych podmiotach, rachunki papierów wartościowych i rachunki zbiorcze wraz z rachunkami pieniężnymi służącymi do ich obsługi. Ponadto SInF ma objąć umowy o udostępnieniu skrytek sejfowych.

Zgodnie z uzasadnieniem projektu informacje z SInF będą wykorzystywane na potrzeby realizacji zadań ustawowych sądów, prokuratury, właściwych służb – Policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz Krajowej Administracji Skarbowej.

 Teraz ustawa trafi do Senatu

Obecnie podobne funkcje spełnia system OGNIVO, działający przy KIR, jednak nowy system ma być bardziej wydolny i optymalny. Dane o rachunkach mają być przekazywane za pośrednictwem systemu STIR.

W trakcie prac nad projektem wprowadzono do niego poprawki, m.in. przesuwające o rok terminy wymienione w nowych przepisach w związku z tym, że proponowana regulacja nie wejdzie już w życie w tym roku. Zatem pierwsze roczne sprawozdanie z działalności w zakresie SInF szef Krajowej Administracji Skarbowej złoży za 2023 r. Ponadto przesunięto o rok plan wydatków przewidzianych w poszczególnych latach na zbudowanie systemu.

Sejm zagłosował za przyjęciem ustawy o Systemie Informacji Finansowej. Za przyjęciem ustawy było 254 posłów, przeciw 188, nikt się nie wstrzymał. Ustawa teraz zostanie przesłana pod obrady Senatu.

Pieniądze to nie wszystko Extra - Skarbiec TFI
Sonda
Czy firmy mające duże zyski powinny płacić dodatkowy podatek?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze