Urząd Skarbowy

i

Autor: Paweł Dąbrowski/SUPER EXPRESS Urząd Skarbowy

Finanse

Fiskus coraz częściej zagląda na nasze konta. Co sprawdza?

2022-09-23 9:40

Od początku lipca tego roku weszły w życie przepisy, które umożliwiają Urzędowi Skarbowemu zaglądanie na konta bankowe Polaków, już w momencie samego wszczęcia postępowania przygotowawczego – a nie jak do tej pory – po postawieniu osobie fizycznej zarzutów. Jak dowiaduje się Business Insider Polska, fiskus prześwietlił już w ten sposób pierwsze osoby.

Urząd Skarbowy kontroluje, czy nie dochodzi do nadużyć i wchodzi na konta

Jak informuje portal, w lipcu i sierpniu 2022 r. naczelnicy urzędów skarbowych skierowali łącznie 33 wystąpienia do banków na podstawie art. 48 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Oznacza to, że przez dwa miesiące fiskus prześwietlił 33 osoby lub podmioty w związku z prowadzonym postępowaniem przygotowawczym. Na razie więc trudno mówić o zmasowanej akcji skarbówki.

Dzięki nowym przepisom, wprowadzonym przy okazji Polskiego Ładu, właściciel konta nie jest informowany o kontroli. 

Forum w Karpaczu 2022: Adam Abramowicz

-Podatnik nie jest nawet informowany o wszczęciu postępowania "w sprawie". Z pewnością wskutek omawianych zmian uszczerbku doznaje ochrona prywatności obywateli – mówiła nam niedawno Magdalena Pieślak, menedżer w kancelarii podatkowej Crido.

Skarbówka uspokaja - zwykli obywatele nie mają czego się bać

Po zmianach organy KAS mają dostęp do informacji bankowych w przypadku, gdy prowadzą postępowanie przygotowawcze, niezależnie albo zanim zostaną wszczęte procedury podatkowe: kontrola celno-skarbowa, kontrola podatkowa, postępowanie, przypomina portal i jednocześnie dodaje, że do żadnych nadużyć dochodzić nie będzie.

Cytowany szef KAS Bartłomiej Zbaraszczuk uspokaja, że nowe przepisy mają  pomóc w wykrywaniu przestępców podatkowych i nie będą stosowane bez uzasadnionej przyczyny.

Sonda
Czy podatki w Polsce są za wysokie?
Listen to "W co inwestować małe kwoty? [PORACHUNKI OSOBISTE]" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze