Podatki

i

Autor: pixabay.com Podatki

Rewolucja w podatkach

Polski Ład 2.0. wchodzi w życie w piątek. Takie zmiany w podatkach czekają nas od lipca 2022

2022-06-30 14:19

Od 1 lipca w życie wchodzi w życie nowy Polski Ład 2.0., a to oznacza m.in. obniżoną stawkę PIT i usunięcie ulgi dla klasy średniej. Ale zmian w przepisach będzie więcej. Zmienią się zasady rozliczenia dla rodziców, odliczenia składki zdrowotnej oraz ulgi podatkowej na zabytki, pracodawcy nie będą musieli już "rolować" zaliczek. Ponadto konsumenci będą mieli dodatkowe zabezpieczenie przy zakupie nieruchomości dzięki ustawie deweloperskiej, a skarbówka zyska większe uprawnienia przy kontroli podatników.

Zmiany w podatkach od 1 lipca. Mniejszy PIT i likwidacja ulgi dla klasy średniej

Od 1 lipca 2022 roku w życie wchodzą poprawki do Polskiego Ładu, które likwidują skomplikowaną ulgę dla klasy średniej i uproszczają podatki przez obniżkę PIT z 17 proc. do 12 proc. Niższy podatek dochodowy oznacza, że niższa będzie zaliczka na podatek, którą co miesiąc jest potrącana z pensji. Tym samym płaca netto wielu Polaków będzie wyższa. Zmiany nie odczują osoby, których płaca nie przekracza 2500 zł miesięcznie, w tym wypadku kwota mieści się w kwocie wolnej od podatku, więc zaliczka na podatek nie jest pobierana. Dokładniejsze wyliczenia dotyczące PIT-12 można sprawdzić tutaj.

Kongres 590 - Grzegorz Piechowiak, Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Zmiana w podatku w PIT Do tej pory zespoły kadrowo-płacowe musiały wyliczać pracownikom zarabiającym do 12 800 zł zaliczkę na PIT według zasad wynikających z Polskiego Ładu, oraz według tych działających do 31 grudnia 2021 roku. Przepisy wymagały, aby stosowano metodę, która będzie dla pracownika korzystniejsza. Od 1 lipca system zostanie ujednolicony i potrącenie wyniesie 12 proc. w przypadku, gdy pracownik nie przekroczył w tym roku 120 tys. zł i o 32 proc. w przypadku przekroczenia tej kwoty. W przypadku różnic, otrzymamy je w zwrocie podatku, ale niektórzy muszą się liczyć nawet z koniecznością dopłaty.

Od 1 lipca zmiany w podatkach dla rodziców

W Polskim Ładzie wprowadzonym od 1 stycznia 2022 roku zmieniono zasady rozliczania się samotnych rodziców, którzy mogli odliczyć od podatku kwotę 1500 zł, ale zabrano im możliwość wspólnego rozliczenia się z dzieckiem. Po apelach rodziców, od 1 lipca wrócą jednak zasady sprzed Polskiego Ładu. Jednocześnie samotni rodzice rozliczając się z dzieckiem będą mieli wyższą kwotę wolną od podatku, wysokości 45 tys., a w przypadku rodziców dziecka z niepełnosprawnościami 60 tys. zł. O tym jak po 1 lipca będzie działać rozliczenie dla dziecko, tłumaczyła Barbara Socha dla Superbiznesu.

Zmiany w podatkach od 1 lipca. Przedsiębiorcy odliczą składkę zdrowotną i ulgę na zabytki

Od 1 lipca zmieniają się zasady odliczenia składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym ze stawką 19 proc. PIT dostaną możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania ze składek zdrowotnych o 8,7 tys. zł. W przypadku ryczałtowców odliczenie wyniesie 50 proc. zapłaconych składek, a rozliczający się kartą podatkową zyskają odliczenie wysokości 19 proc. zapłaconych składek. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.

Zaszły również zmiany w uldze na zabytki, po tym jak Polski Ład umożliwił odliczenie od podstawy opodatkowania 50 proc. kwoty przeznaczonej na prace konserwatorskie, restaurację, roboty budowlane, czy fundusz remontowy dotyczące zabytku, czyli obiektu wpisanego do rejestru bądź ewidencji zabytków. Po zmianach od 1 lipca ulgę można przeznaczyć tylko na renowację i konserwację. Odliczenie na remonty będzie możliwe tylko jeśli remont zatwierdzi konserwator.

Od 1 lipca skarbówka będzie mogła prześwietlać nasze konta

Urząd Skarbowy zyska również więcej uprawnień. Naczelnicy urzędów skarbowych w trakcie postępowania będą mogli zażądać od banku informacji o naszych kontach. Skarbówka zyska wtedy dane o stanie konta, obrotach rachunków i to jeszcze przed postawieniem zarzutów. Do tej pory było to możliwe, dopiero gdy oskarżony miał postawione zarzuty.

Sonda
Jak oceniasz zmiany podatkowe, które zostaną wprowadzone od 1 lipca?

Od 1 lipca nowa ustawa deweloperska. Polacy dostaną zabezpieczenie

Obecnie 90 proc. rynku stanowią otwarte mieszkaniowe rachunki powiernicze. Polegają one na tym, że bank wypłaca wpłaty od klientów, którzy kupili nieruchomość wraz z postępem budowy. W przypadku przerwania budowy lub upadku firmy, klient traci pieniądze, bo bank wypłacił je już deweloperowi.

Dlatego od 1 lipca w życie wchodzi ustawa deweloperska, która zakłada utworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. W przypadku gdyby deweloper upadł przed zrealizowaniem inwestycji, nabywcom będzie należał się zwrot powyżej kwoty, którą gwarantuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Ustawa usuwa również otwarte MRP z gwarancją bankową i i gwarancją ubezpieczeniową. DFG będzie zasilane składkami od wpłat klientów na MRP. Składka wyniesie maksymalnie 1 proc. przy otwartych MRP i do 0,1 proc. przy zamkniętych MRP.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany