Wydajność pracowników

i

Autor: Shutterstock

Sytuacja na rynku pracy jest dobra. GUS podał dane o wynagrodzeniu i zatrudnieniu

2017-06-19 16:26

Główny Urząd Statystyczny podał dane na temat przeciętnego średniego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw i przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wynika z nich, że sytuacja na rynku pracy jest dobra – płace wzrosły o 5,4 proc. w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego, a zatrudnienie o 4,5 proc. rok do roku.

Sytuacja w sektorze przedsiębiorstw w maju jest lepsza pod względem przeciętnego zatrudnienia w porównaniu do maja 2016 roku, które wyniosło 5 mln 990,4 tys. To wynik lepszy o 4,5 proc. rok do roku, a jeśli chodzi o przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto – o 5,4 proc. rok do roku. Średnia pensja wyniosła 4390,99 zł brutto. Oficjalne dane dotyczą wyłącznie firm zatrudniających więcej niż 10 pracowników.

Zobacz także: Play zapowiada debiut na giełdzie


Natomiast jak podał GUS, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w maju 2017 r. wyniosło 4389,04 zł.

Sprawdź również: Ponad pół miliona złotych na portal o płodności


Porównując jednak przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw do kwietnia tego roku, pensja spadła. W ubiegłym miesiącu wynosiła 4489,07 zł, a więc była wyższa o 98,08 złotych brutto.
Według analityków, wyniki są powodem do zadowolenia, a dane wskazują, że sytuacja na rynku pracy wciąż jest dobra i można mówić o rynku pracownika, a nie pracodawcy.

Źródło: /GUS

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze