Inflacja konsumencka w lutym wyniosła 18,4 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Choć większość ekonomistów liczy, że ta wartość stanowi inflacyjny szczyt a ceny od tej pory będą spadać - należy liczyć się z tym, że ceny konkretnych produktów będą drożeć. Przykładem mogą być warzywa.
Warzywa będą coraz droższe. Marchew, pietruszka i cebula na szczycie cenowym
W lutym warzywa drożały średnio o 22,3 proc. w ujęciu rok do roku. Ten wskaźnik może przebić wzrost cen marchwi, pietruszki i cebuli - informuje portal wiadomoscihandlowe.pl. "W przypadku tych trzech warzyw ceny mogą skoczyć o przeszło 30 proc." - informuje Michał Gulczyński członek zarządu w spółce Polfarm, która uprawia i sprzedaje warzywa m.in. do dyskontów.
"Każdego roku ceny owoców i warzyw kształtuje kilka czynników, w tym: podaż i popyt, koszty produkcji, warunki pogodowe, kurs walut, wprowadzanie nowych regulacji rządowych, konkurencja na rynku. Obecnie bardzo ciężko prognozować, jak te czynniki wpłyną na ceny w konkretnym okresie" - wyjaśnia w rozmowie z portalem Wiadomości Handlowe Michał Gulczyński.
Wysokie ceny warzyw. Od czego są zależne?
Ekonomista Kamil Łuczkowski z Banku Pekao w rozmowie z portalem Business Insider wyjaśnia przyczyny wzrostu cen warzyw i owoców. "Problemy z ich dostępnością na europejskim rynku napędzają podwyżki. Przyczyn należy szukać w niesprzyjających warunkach pogodowych na południu Europy i w północnej Afryce oraz w wysokich cenach energii, zwłaszcza gazu, którym ogrzewane są szklarnie".
Polecany artykuł: