warzywa i owoce

i

Autor: Super Express warzywa i owoce

Drożyzna w Polsce

Szalejąca drożyzna na bazarkach! Te warzywa będą kosztować krocie

2023-03-16 11:36

Choć eksperci mówią o osiągnięciu szczytu inflacyjnego - nie oznacza to, że ceny zaczną spadać. Wręcz przeciwnie - ceny wciąż będą rosnąć a w przypadku niektórych produktów np. warzyw, wybiją się ponad średnią.

Inflacja konsumencka w lutym wyniosła 18,4 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Choć większość ekonomistów liczy, że ta wartość stanowi inflacyjny szczyt a ceny od tej pory będą spadać - należy liczyć się z tym, że ceny konkretnych produktów będą drożeć. Przykładem mogą być warzywa.

Warzywa będą coraz droższe. Marchew, pietruszka i cebula na szczycie cenowym

W lutym warzywa drożały średnio o 22,3 proc. w ujęciu rok do roku. Ten wskaźnik może przebić wzrost cen marchwi, pietruszki i cebuli - informuje portal wiadomoscihandlowe.pl. "W przypadku tych trzech warzyw ceny mogą skoczyć o przeszło 30 proc." - informuje Michał Gulczyński członek zarządu w spółce Polfarm, która uprawia i sprzedaje warzywa m.in. do dyskontów.

"Każdego roku ceny owoców i warzyw kształtuje kilka czynników, w tym: podaż i popyt, koszty produkcji, warunki pogodowe, kurs walut, wprowadzanie nowych regulacji rządowych, konkurencja na rynku. Obecnie bardzo ciężko prognozować, jak te czynniki wpłyną na ceny w konkretnym okresie" - wyjaśnia w rozmowie z portalem Wiadomości Handlowe Michał Gulczyński.

Wysokie ceny warzyw. Od czego są zależne?

Ekonomista Kamil Łuczkowski z Banku Pekao w rozmowie z portalem Business Insider wyjaśnia przyczyny wzrostu cen warzyw i owoców. "Problemy z ich dostępnością na europejskim rynku napędzają podwyżki. Przyczyn należy szukać w niesprzyjających warunkach pogodowych na południu Europy i w północnej Afryce oraz w wysokich cenach energii, zwłaszcza gazu, którym ogrzewane są szklarnie".

Sonda
Czy zauważyłaś/eś rosnące ceny warzyw?
Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze