Szansa na rozwój

2010-02-11 3:00

"Prywatna firma jest zawsze bardziej efektywna od państwowej" - mówi Ryszard Petru, główny ekonomista BRE Banku.

- Dlaczego warto prywatyzować?

- Na przestrzeni ostatnich 20 lat dało się zaobserwować, że spółki sprywatyzowane są bardziej skuteczne i efektywne od państwowych. Nawet jeżeli na początku następuje restrukturyzacja, w której wyniku część pracowników traci pracę, to jednak korzystają oni z późniejszego rozwoju takiej firmy - gdy następuje wzrost zatrudnienia.

Z kolei w przedsiębiorstwach, które nie zostały sprywatyzowane, być może na początku nie występuje restrukturyzacja zatrudnienia. Jednak w dłuższym czasie zwykle dochodzi do tego, że firmy te padają, gdyż pogarsza się ich stan lub też muszą prosić o pomoc państwo.

- Dlaczego tak się dzieje?

- Po prostu państwo jest gorszym właścicielem, o czym mogliśmy się przekonać przez 40 lat komunizmu. Do tego państwo nie jest w stanie reagować elastycznie na to, co dzieje się na rynku. Co więcej - spółki państwowe są często w kręgu zainteresowań polityków. Nie zawsze mają oni na względzie to, czy firma jest efektywna, tylko to, ile można w niej obsadzić stanowisk.

-Dla prywatyzacji nie ma więc alternatywy?

-Powiedziawszy o tym, że firmy prywatne są lepiej zarządzane i bardziej efektywne, miałem oczywiście na myśli prywatyzacje przeprowadzone sensownie, według jasnych i przejrzystych zasad. Oczywiście zdarzały się błędy w prywatyzacji, jednak trzeba pamiętać, że w Polsce kapitalizm jest wciąż młody i uczymy się na błędach.

- Jakie mogą wystąpić błędy w prywatyzacji?

-Na przykład nie powinno się prywatyzować monopoli. Bo jeżeli ktoś będzie miał monopol, to taki monopolista nie będzie miał presji, by być konkurencyjnym. Co więcej - będzie podejmował takie działania, które pozwolą mu jak najwięcej wycisnąć z rynku, od klientów.

Tak samo źle by było, gdyby jeden sektor został sprywatyzowany przez inwestorów z jednego kraju, bo wtedy bylibyśmy uzależnieni np. od koniunktury w danym państwie.

Prywatyzacja wspiera budżet i reformę emerytalną, jednak to nie jest główny powód tego, że prywatyzacja jest potrzebna.

Teraz wiele firm wchodzi na giełdę. Dzięki temu uzyskujemy przejrzystą sytuację w spółkach, bo w tych państwowych sytuacja często jest nieprzejrzysta. W dłuższym okresie to także lepsza praca dla jej pracowników.

Najważniejsze jednak jest to, że firmy prywatne mają szansę konkurowania na rynku i radzenia sobie z dynamicznie zmieniającą się sytuacją. Dzieje się tak, gdyż właściciel prywatny jest zainteresowany rozwojem firmy pod kątem zysków, państwowy zaś - nie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze