Szczepionka

i

Autor: whitesession / CC0 / pixabay.com

Szczepionka na koronawirusa już w drodze do Polski? Ruszyły pierwsze auta dostawcze

2020-12-24 10:02

Szczepionka na koronawirusa to nadzieja na normalność. Wszystko wskazuje na to, że za chwilę pierwsze partie szczepionki pojawią się w Polsce. Szczepienia firmy Pfizera-BioNTech, przeznaczone dla krajów UE opuściły w środę zakłady Pfizera w belgijskiej miejscowości Puurs. Jeden z samochodów odbierających towar miał polskie tablice rejestracyjne. Autom dostawczym towarzyszy obstawa policji.

Już 26 grudnia do Polski ma trafić 10 tys. dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Dzień później rozpocznie się szczepienie osób z tzw. grupy zero. Najprawdopodobniej szczepionki te są już w drodze do Polski. Wczoraj trzy auta dostawcze marki Mercedes wyjechały z fabryki Pfizera w Belgii. Jeden z nich miał polskie tablice rejestracyjne - woj mazowieckie. Pozostałe pojazdy kierują się do innych krajów Unii Europejskiej. Towarzyszy im obstawa policji.

Wigilia 2020. Jakie prezenty znajdziemy pod choinką? Te produkty najczęściej kupowaliśmy w sieci

Transport szczepionek to dla Polski wielki test organizacyjny. Szczepionka ta będzie bowiem wymagała dużych zasobów chłodni, ponieważ musi być przechowywana w niskiej temperaturze - minus 70 st. C. Według agencji AFP, szczepionki przewożą trzy samochody dostawcze-chłodnie. Do samochodów nie dopuszczono dziennikarzy. Przedstawiciele Pfizera odmówili ujawnienia do jakich krajów trafi pierwsza dostawa.

W poniedziałek Komisja Europejska wydała decyzję o pozwoleniu na dopuszczenie szczepionki na COVID-19 od Pfizera i BioNTech do obrotu w Unii Europejskiej. Wcześniej tego dnia Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała wprowadzenie jej na rynek. Teraz preparat trafi do krajów członkowskich, a więc i do Polski. Pierwsze partie szczepionek z belgijskiego Puurs trafiły na początku grudnia do Wielkiej Brytanii, po tym jak brytyjskie wydały zgodę na jej stosowanie. Wcześniej w lek zaopatrzyła się Szwajcaria, gdzie już wczoraj ruszyły pierwsze szczepienia przeciwko koronawirusowi.

Podczas pandemii więcej wydajemy na książki! Efekt? Księgarnie mają mniejsze DŁUGI!

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze