Adam Niedzielski

i

Autor: Piotr Molęcki/East News Adam Niedzielski

Szczepionka na koronawirusa. Dla kogo? Ważna zapowiedź ministra zdrowia

2020-11-14 9:45

Szczepionka na koronawirusa coraz bliżej. Środek przeciw COVID-19 ma być dostępny dla wszystkich dorosłych Polaków. W związku z tym władze organizują potężną operację. Na antenie Polsat News minister zdrowia Adam Niedzielski zdradził, że rząd "planuje zaszczepić całą populację dorosłych". Mowa o 31 milionach ludzi.

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer i niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech ogłosili w poniedziałek, że wspólnie opracowany projekt szczepionki przeciwko COVID-19 przekroczył ich oczekiwania w kluczowych badaniach III fazy, wykazując 90-proc. skuteczność w zapobieganiu infekcji koronawirusem. Wymaga ona jednak bardzo rygorystycznych - a w wielu miejscach niemożliwych do zrealizowania - zasad przechowywania. W środę Komisja Europejska zatwierdziła umowę z obiema firmami na zakup 300 mln dawek. Jak na razie nie wiadomo ile z nich otrzyma Polska. Na temat szczepionek wypowiedział się minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie Polsat News. 

ZOBACZ TEŻ: Niedziela handlowa 2020. Czy 15 listopada zrobisz zakupy?

W pierwszej kolejności rząd planuje udostępnienie szczepionki medykom, seniorom oraz służbom zaangażowanym w zwalczanie epidemii koronawirusa – informował neidawno Dziennik Gazeta Prawna. Wczoraj Adam Niedzielski na antenie Polsat News powiedział, że szczepionka na koronawirusa ma być dostępna dla wszystkich Polaków i wyraził nadzieję, że więcej osób będzie skłonnych do jej przyjęcia, niż w przypadku innych chorób. - Planujemy zaszczepić całą populację dorosłych. W tej chwili to 31 mln ludzi, którzy ukończyli 18 lat. (…) Proces przygotowania nie będzie łatwy, jeśli mówimy o tym szczepieniu. Podejrzewam, że skłonność do szczepienia będzie zdecydowanie większa niż do tej pory w przypadku różnych chorób - podkreślił minister zdrowia.

Niedawno podano do wiadomości, że szczepionka firmy Phizer wymaga przechowywania w bardzo niskich temperaturach i z zachowaniem rygorystycznych zasad. W związku z tym szef resortu zdrowia przyznał, że dostarczenie i podanie szczepionki będzie potężną operacją logistyczną. Niedzielski zaznaczył, że "dostępność szczepionki musi być masowa".

- Myślimy o wykorzystaniu punktów drive-thru, w których dziś wykonywane są wymazy - dodał. 

Cena preparatu nie jest oficjalnie znana, ale wiadomo, że Pfizer deklaruje możliwość wyprodukowania jeszcze w tym roku 50 mln dawek preparatu, a w 2021 nawet 1,3 mld.  Jak jednak twierdzą eksperci, koszt zaszczepienia większości populacji kraju może sięgnąć nawet kilku miliardów złotych. 

SPRAWDŹ TAKŻE: Facebook i Shoper przeszkolą właścicieli sklepów ze sprzedaży online

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze