Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer i niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech ogłosili w poniedziałek, że wspólnie opracowany projekt szczepionki przeciwko COVID-19 przekroczył ich oczekiwania w kluczowych badaniach III fazy, wykazując 90-proc. skuteczność w zapobieganiu infekcji koronawirusem. Wymaga ona jednak bardzo rygorystycznych - a w wielu miejscach niemożliwych do zrealizowania - zasad przechowywania. W środę Komisja Europejska zatwierdziła umowę z obiema firmami na zakup 300 mln dawek. Jak na razie nie wiadomo ile z nich otrzyma Polska. Na temat szczepionek wypowiedział się minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie Polsat News.
ZOBACZ TEŻ: Niedziela handlowa 2020. Czy 15 listopada zrobisz zakupy?
W pierwszej kolejności rząd planuje udostępnienie szczepionki medykom, seniorom oraz służbom zaangażowanym w zwalczanie epidemii koronawirusa – informował neidawno Dziennik Gazeta Prawna. Wczoraj Adam Niedzielski na antenie Polsat News powiedział, że szczepionka na koronawirusa ma być dostępna dla wszystkich Polaków i wyraził nadzieję, że więcej osób będzie skłonnych do jej przyjęcia, niż w przypadku innych chorób. - Planujemy zaszczepić całą populację dorosłych. W tej chwili to 31 mln ludzi, którzy ukończyli 18 lat. (…) Proces przygotowania nie będzie łatwy, jeśli mówimy o tym szczepieniu. Podejrzewam, że skłonność do szczepienia będzie zdecydowanie większa niż do tej pory w przypadku różnych chorób - podkreślił minister zdrowia.
Niedawno podano do wiadomości, że szczepionka firmy Phizer wymaga przechowywania w bardzo niskich temperaturach i z zachowaniem rygorystycznych zasad. W związku z tym szef resortu zdrowia przyznał, że dostarczenie i podanie szczepionki będzie potężną operacją logistyczną. Niedzielski zaznaczył, że "dostępność szczepionki musi być masowa".
- Myślimy o wykorzystaniu punktów drive-thru, w których dziś wykonywane są wymazy - dodał.
Cena preparatu nie jest oficjalnie znana, ale wiadomo, że Pfizer deklaruje możliwość wyprodukowania jeszcze w tym roku 50 mln dawek preparatu, a w 2021 nawet 1,3 mld. Jak jednak twierdzą eksperci, koszt zaszczepienia większości populacji kraju może sięgnąć nawet kilku miliardów złotych.
SPRAWDŹ TAKŻE: Facebook i Shoper przeszkolą właścicieli sklepów ze sprzedaży online