Paweł Borys

i

Autor: Paweł Jaskółka/Super Express Paweł Borys

Szef PFR Paweł Borys: ponad połowa Polaków ma więcej kredytów niż majątku

2022-06-21 9:24

W rozmowie z "DGP" prezes PFR Paweł Borys przyznał, że w ostatnich latach majątki Polaków znacznie rosły. Zauważył jednocześnie, że ponad połowa obywateli ma więcej kredytów niż majątku. Jego zdaniem odrabiamy straty względem państw zachodu, ale wciąż mamy spore zaległości, głównie przez "erę komunizmu".

Szef PFR o majątkach Polaków

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju w rozmowie z "DGP" zauważył, że dochody Polaków wzrosły. Zmniejsza się także dystans do średniej europejskiej i osiągnęliśmy już 80 proc. średniej siły nabywczej w Unii Europejskiej.

"Ale jak popatrzymy na nasze bogactwo, w tym aktywa finansowe, to nasz majątek jest wielokrotnie niższy. To efekt ery komunizmu i ograniczonej własności prywatnej, a w tym czasie przez ponad 40 lat zachód Europy budował swój kapitał. W latach 90. nie było nas stać na oszczędzanie. Ale teraz według GUS przeciętne gospodarstwo domowe ma pewną stałą nadwyżkę ok. 20– 25 proc. nad bieżącymi wydatkami" - mówił Paweł Borys.

Dodał, że dwadzieścia lat temu budżet przeciętnego gospodarstwa domowego spinał się na zero. "To pozwala w pierwszej kolejności sfinansować wyjazd na wakacje, edukację dzieci, nowy samochód czy wyposażenie mieszkania, ale coraz więcej osób gromadzi też oszczędności długoterminowe" - zaznaczył.

Paweł Borys Impact 2022

Na pytanie o to, czy potrafimy je inwestować odpowiedział, że "trzeba mieć świadomość, że ponad połowa Polaków ma więcej kredytów niż majątku". "Ale również ponad połowa Polaków ma już możliwość odkładania. I warto, by działo się to w sposób efektywny. Chodzi nie tylko o depozyty bankowe, które dają bieżącą płynność i bezpieczeństwo, lecz także o to, by polscy emeryci, osoby ubezpieczone, inwestorzy indywidualni mieli dostęp do atrakcyjnych produktów inwestycyjnych, które mogą dawać im długoterminowe stopy zwrotu, a jednocześnie – żeby te oszczędności trafiły do polskich przedsiębiorstw jako kapitał i napędzały postęp technologiczny, dawały możliwość doinwestowania" - powiedział.

Prezes PFR o roli rynku kapitałowego

Dodał, że "rola rynku kapitałowego jest bardzo duża, a takiej percepcji nie ma w tej chwili, staramy się ją budować, chociażby przez takie programy jak pracownicze plany kapitałowe". "Myślę, że jest to proces na wiele lat" - podkreślił.

Zaznaczył, że rynek kapitałowy jest mechanizmem, który zapewnia efektywność inwestycji. "Bogactwo bierze się z tego, że kapitał jest efektywnie inwestowany, a produktywność gospodarki się poprawia. Jeżeli mamy mało kapitału, to tym bardziej powinniśmy dbać o jego efektywne wykorzystanie. Mechanizm alokacji kapitału powinien działać tak, że pieniądze płyną do bardziej produktywnych sektorów, firm i przez to mamy postęp" - podkreślił.

Sonda
Czy jesteś zobowiązany kredytem hipotecznym?

Dodał, że „przez ostatnie dwie dekady, od momentu wejścia do UE, mamy spory napływ środków unijnych i to trochę jest konkurencja dla rynku kapitałowego". "Zwłaszcza że wiele firm najchętniej chciałoby uzyskać dotacje. Jest ich sporo i będzie sporo przez najbliższe trzy–cztery lata. Ale to może być ostatni okres, kiedy płyną do Polski tak duże i atrakcyjne pieniądze. I jeśli w tym czasie nie zbudujemy rynku kapitałowego, wysokiego poziomu oszczędności krajowych, kapitału długoterminowego, to może już w drugiej połowie najbliższej dekady będzie się trudniej rozwijać, bo dostęp do kapitału będzie trudniejszy" - mówił.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze

Materiał sponsorowany