Rynek nieruchomości w Polsce. Widoczne spadki cen
"W miastach wojewódzkich najmocniej spadały ceny największych lokali" – zauważa w rozmowie z gazetą Alicja Palińska z portalu Nieruchomosci-online.pl.
"Spadki odnotowaliśmy w 12 z 18 analizowanych miast. Sprzedaż czteropokojowego lokalu w dobie drogich kredytów jest bardzo trudna. Właściciele częściej godzą się na obniżki. W Szczecinie, Toruniu i Białymstoku nawet o ok. 8 proc." – dodaje.
Wahania cen na rynku kawalerek
Gazeta zwraca uwagę, że spore wahania cen widać na rynku kawalerek. W połowie miast wojewódzkich zanotowano wzrost, w połowie – spadek średniej ceny ofertowej.
Palińska uważa, że popyt na mieszkania szybko nie wróci. "Ceny wciąż są wysokie, a zdolność kredytowa Polaków mała" – mówi. Jej zdaniem klienci najprawdopodobniej nadal będą się przenosić na rynek najmu.
Opodatkowanie hurtowego handlu mieszkaniami. Opinie ekspertów
Portal Bankier.pl postanowił poprosić ekspertów o opinię w sprawie rządowego pomysłu dotyczącego opodatkowania hurtowego handlu mieszkaniami.
"Jeśli dodatkowy PCC ma być nałożony na tych, którzy chcą kupić kolejne mieszkanie, to pojawi się pokusa, żeby te nieruchomości, które już mają, jakoś rozdzielić. Jedną dać synowi, drugą córce, trzecią rodzicom. Tak, by nie przekroczyć limitu" - poinformował w rozmowie z portalem Bankier.pl Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA.
Zdaniem doradcy rynku nieruchomości Tomasza Błeszyńskiego opodatkowanie hurtowych zakupów mieszkań nie będzie miało wpływu na dostępność ani cenę lokali.
"Nowe prawo pod tym względem okaże się nieskuteczne. Jedynym skutkiem może być ewentualny wpływ dodatkowych pieniędzy do budżetu. Polacy, którzy kupują mieszkania na wynajem, uciekając przed szalejącą inflacją, będą je kupować, dopóki nie pojawią się inne atrakcyjniejsze produkty inwestycyjne" - podkreślił w rozmowie z portalem Bankier.pl.