Program Pierwsze Mieszkanie

i

Autor: GettyImages Rząd przyjął projekt ustawy w sprawie programu Pierwsze Mieszkanie. Teraz ustawa trafi do Sejmu i będzie rozpatrywana od 12 do 14 kwietnia

Rynek nieruchomości

Szok! Mieszkania w Polsce tanieją w większości miast

2023-01-17 12:01

Jak informuje wtorkowa "Rzeczpospolita" ceny dużych lokali spadły nawet o 6–8 proc., i to zaledwie w ciągu kwartału. Polacy przenoszą się na rynek najmu a rząd grozi przyspieszeniem prac nad opodatkowaniem hurtowych zakupów lokali.

Rynek nieruchomości w Polsce. Widoczne spadki cen

"W miastach wojewódzkich najmocniej spadały ceny największych lokali" – zauważa w rozmowie z gazetą Alicja Palińska z portalu Nieruchomosci-online.pl.

"Spadki odnotowaliśmy w 12 z 18 analizowanych miast. Sprzedaż czteropokojowego lokalu w dobie drogich kredytów jest bardzo trudna. Właściciele częściej godzą się na obniżki. W Szczecinie, Toruniu i Białymstoku nawet o ok. 8 proc." – dodaje.

Wahania cen na rynku kawalerek

Gazeta zwraca uwagę, że spore wahania cen widać na rynku kawalerek. W połowie miast wojewódzkich zanotowano wzrost, w połowie – spadek średniej ceny ofertowej.

Palińska uważa, że popyt na mieszkania szybko nie wróci. "Ceny wciąż są wysokie, a zdolność kredytowa Polaków mała" – mówi. Jej zdaniem klienci najprawdopodobniej nadal będą się przenosić na rynek najmu. 

Opodatkowanie hurtowego handlu mieszkaniami. Opinie ekspertów

Portal Bankier.pl postanowił poprosić ekspertów o opinię w sprawie rządowego pomysłu dotyczącego opodatkowania hurtowego handlu mieszkaniami.

"Jeśli dodatkowy PCC ma być nałożony na tych, którzy chcą kupić kolejne mieszkanie, to pojawi się pokusa, żeby te nieruchomości, które już mają, jakoś rozdzielić. Jedną dać synowi, drugą córce, trzecią rodzicom. Tak, by nie przekroczyć limitu" - poinformował w rozmowie z portalem Bankier.pl Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA.

Zdaniem doradcy rynku nieruchomości Tomasza Błeszyńskiego opodatkowanie hurtowych zakupów mieszkań nie będzie miało wpływu na dostępność ani cenę lokali.

"Nowe prawo pod tym względem okaże się nieskuteczne. Jedynym skutkiem może być ewentualny wpływ dodatkowych pieniędzy do budżetu. Polacy, którzy kupują mieszkania na wynajem, uciekając przed szalejącą inflacją, będą je kupować, dopóki nie pojawią się inne atrakcyjniejsze produkty inwestycyjne" - podkreślił w rozmowie z portalem Bankier.pl.

Sonda
Czy znasz stawkę podatku od nieruchomości obowiązującą w twoim mieście?
Pieniądze to nie wszystko Paulina Matysiak
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze