Morawiecki o złotówce

i

Autor: Shutterstock

Szok! Szef gabinetu politycznego resortu finansów zarabia więcej niż wiceminister

2017-01-31 15:50

Az trudno w to uwierzyć! Szef gabinetu politycznego w Ministerstwie Finansów zarabia więcej niż wiceminister resortu. Na konto szefa gabinetu politycznego co miesiąc wpływa prawie 14 tys. zł (13.990 zł) podczas gdy średnie wynagrodzenie zastępcy ministra finansów jest o ponad 2 tys. zł niższe – 11.641 zł. Tymczasem szef gabinetu politycznego, to jak sama nazwa wskazuje, stanowisko z nadania politycznego.

W gabinetach politycznych zatrudnia się wyłącznie według klucza partyjnego, nie liczą się doświadczenie ani posiadane kompetencje. Pracownicy gabinetów politycznych nie mają ściśle określonych obowiązków i często wykonują pracę czysto polityczną (partyjną), choć ich pensje wypłacane są z budżetu.

Zobacz również: Kolejna dymisja w rządzie Szydło. Z pracy zrezygnował Wiesław Jasiński

Na podobną pensję jak w przypadku szefa gabinetu politycznego mogą liczyć osoby pracujące w Ministerstwie Finansów na stanowiskach dyrektora generalnego, dyrektora departamentu/biura oraz zastępcy szefa Służby Celnej. Te funkcje są najlepiej wynagradzane – powyżej 10 tys. zł. Inni pracownicy nie osiągają takiego pułapu.

Główny księgowy i ekspert w MF otrzymują średnio co miesiąc trochę ponad 9 300 zł. Nieco mniej (ponad 8 tys. zł) zarabiają osoby zatrudnione na stanowisku radcy ministra, radcy generalnego czy naczelnika wydziału oraz starszego eksperta służby celnej. Około 7 tys. zł wynosi średnio pensja radcy prawnego, głównego specjalisty do spraw legislacji i inspektora kontroli skarbowej w MF.

Sprawdź też: Sąd zdecydował. Około milion złotych dla byłej prezes PGNiG

Niezłe zarobki osiągają głowni specjaliści i audytorzy wewnętrzni zatrudnieni w ministerstwie – ponad 6,5 tys. zł. Dobrze zarabiają też eksperci i specjaliści służby celnej – średnio ok. 5,5 – 6,5 tys. zł. Pensje szeregowych pracowników biurowych i administracyjnych w MF takich jak np. referendarze, podreferendarze referenci, sekretarki, administratorzy, kierowcy, operatorzy ksero, rzemieślnicy wynoszą od 2,6 do 4,4 tys. zł.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze