Zamknięcie niektórych gałęzi gospodarki sprawiło, że bieżące koszta stały się poważnym problemem dla przedsiębiorców. Właściciele siłowni i restauracji zostali odcięci od przychodów, ale wciąż muszą wywiązywać się z zobowiązań. Pomóc ma im nowa tarcza 6.0, nazywana tarczą branżową. Ma m.in. wprowadzić świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek ZUS za listopad. Mimo to w wielu przypadkach termin płatności ZUS mija w połowie grudnia, a ustawy wciąż nie ma. Co zrobić w takim przypadku? Jak pisze "Fakt", ZUS zaleca aby wnioski... złożyć jeszcze przed wejściem w życie nowych zasad. W ten sposób przedsiębiorcy unikną płacenia kary.
Chodzi o składany przez płatników wniosek do ZUS o odroczenie terminu płatności, złożony PRZED terminem płatności składek. Złożony w takim terminie sprawi, że płatnik nie poniesie żadnych kar za brak uregulowania składek. Taki wniosek złożyć można za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS
ZOBACZ TEŻ: ZUS zawiesza działalność! Kiedy wypłaty emerytur, rent, zasiłków? Pół roku oczekiwania
Wnioski o otrzymanie świadczenia postojowego lub dotacji będzie można składać do 30 czerwca 2021 r. Jeżeli okaże się, że przedsiębiorca opłacił już składki ZUS za listopad 2020 r., będzie mógł ubiegać się o zwrot.
Tarcza branżowa – na czym polega
Tarcza branżowa to pakiet pomocowy dla przedsiębiorców najbardziej obecnie dotkniętych skutkami drugiej fali pandemii COVID-19. Pomoc przewiduje:
- zwolnienie ze składek ZUS za listopad 2020 r.,
- jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe,
- dotację do 5 tys. zł dla mikro i małych przedsiębiorców,
- zawieszenie opłaty targowej w 2021 r.
Tarcza branżowa – dla kogo
O wsparcie będą mogły ubiegać się firmy m.in. z branż:
- gastronomicznej,
- rozrywkowej (estradowej, filmowej),
- targowej,
- fotograficznej,
- weselnej,
- dbającej o zdrowie fizyczne (siłownie, sport, rekreacja),
W sumie pomoc obejmie przedsiębiorców posiadających jako przeważający jeden z 25 różnych kodów PKD.
- Zwolnienie z obowiązku opłacania należnych składek za okres od dnia 1 listopada 2020 r. do dnia 30 listopada 2020 r. na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych. Aby otrzymać pomoc, trzeba będzie wykazać, że przychód uzyskany w listopadzie 2020 r. był niższy co najmniej o 40% w stosunku do przychodu uzyskanego w listopadzie 2019 r. Trzeba będzie również prowadzić na dzień 30 września 2020 r. jako przeważający jeden z określonych rodzajów działalności (PKD) oraz być zgłoszonym do 30 czerwca jako płatnik składek - informuje Ministerstwo Rozwoju.