Szokująca drożyzna. Ceny oleju wystrzeliły o 84 proc

2021-11-16 12:01
Ogromna DROŻYZNA w sklepach
Autor: pixabay.com Ogromna DROŻYZNA w sklepach

Monitoring blisko 36 tys. cen detalicznych wykazał, że w październiku br. w relacji rocznej podrożało aż 8 z 12 analizowanych kategorii. Jednak eksperci komentujący wyniki ostrzegają, że prawdziwe podwyżki nadejdą dopiero w kolejnych miesiącach.

Według cyklicznego "Indeksu cen w sklepach detalicznych", autorstwa UCE RESEARCH, Hiper-Com Poland i Grupy AdRetail, w październiku br. zakupy były droższe średnio o 4,4 proc. niż rok wcześniej. Jak stwierdza Karol Kamiński z Centrum Analiz Grupy AdRetail, ogólny wzrost może wydawać się dość niewielki. Nic bardziej mylnego, czytamy na Interii.

Najmocniej, bo o prawie 60 proc., zdrożały produkty tłuszczowe. Wśród nich najbardziej wystrzelił w górę olej - aż o blisko 84 proc. Drugą drożejącą grupą są artykuły sypkie - wzrost o ok. 17 proc. W pierwszej trójce jest też mięso - podwyżka o niecałe 8 proc. Do tego zwiększyły się ceny m.in. chemii gospodarczej - o ponad 6 proc., dodatków spożywczych - o 6 proc., a także nabiału - o 4,5 proc. Produkty spożywcze to nie wszystko. 

Czytaj także: Polscy kierowcy będą zarabiać w euro! Fala bankructw polskich firm?

Jak robić zakupy i co kupować?

Usługi hotelarskie wzrosły o 7,5 proc., dentysta o 6,5 proc., wywóz śmieci o 18,5 proc., opał o 18,3 proc., a gaz i paliwa o 53,1 proc. Jak komentuje na Tweeterze Sławomir Dudek główny ekonomista FOR, konsumenci dojeżdżający daleko do pracy samochodem, używający gazu, preferujący drób, jaja i oleje mogą mieć inflację dwucyfrową. 

Ponadto w czołówce drożejącej żywności są produkty sypkie. W październiku br. podrożały o 16,7 proc. rok do roku. W tej kategorii wzrosły szczególnie ceny soli - o 39,3 proc., a także cukru - o 28 proc. Zdaniem Kamińskiego, to są alarmujące wyniki. We wrześniu sól była tańsza o 20,8 proc., a cukier był droższy tylko o 3,5 proc. w relacji rocznej.

Wynika to z drożejących surowców rolnych, a także rosnących kosztów przetwórstwa i dystrybucji towarów. Coraz więcej, trzeba płacić za energię i paliwa. Rosną też pensje. Wzrosty cen nasilą się jeszcze w kolejnych miesiącach. Inflacja żywności w I kwartale 2022 roku przekroczy 6 proc. w relacji rocznej - uważa Mariusz Dziwulski z PKO Banku Polskiego, cytowany przez Interię.

Raport wykazał też, że ostatnio w relacji rocznej zdrożało mięso - o 7,9 proc. Ceny wołowiny wzrosły o 9,5 proc., a drobiu - o 16,5 proc. Z kolei wieprzowina potaniała o 1,6 proc. Ekspert z Centrum Analiz Grupy AdRetail podaje, że we wrześniu mięso mocniej zdrożało rok do roku, bo średnio o 32,6 proc. Wtedy też wołowina bardziej poszła w górę, tj. o 18,6 proc. Natomiast wieprzowina staniała o 9,1 proc. Ptasia grypa z kolei przyczyniła się do drożejącego mięsa drobiowego o 25 proc. rok do roku.

Podrożała chemia gospodarcza, która dość długo opierała się podwyżkom. W zeszłym miesiącu zdrożała o 6,6 proc. rok do roku. Najbardziej poszły do góry ceny papieru toaletowego - o 15,8 proc., pasty do zębów - o 10,9 proc., a także płynu do mycia naczyń - o 4,1 proc. Natomiast we wrześniu br. ta kategoria zaliczyła spadek o 0,7 proc.

Patrząc na prognozy dot. inflacji i sytuacji w gospodarce, spodziewam się kolejnych podwyżek. Szacuję, że w IV kwartale br. żywność będzie droższa niż w analogicznym okresie ub.r. nawet o 8-10 proc. Zima może być dla Polaków szokiem cenowym. Dojdą też nowe czynniki windujące ceny. Już teraz branża przewozowa ostrzega, że na początku przyszłego roku może wystąpić paraliż transportowy, a wraz z nim - brak towarów na półkach. Jeżeli ten scenariusz się spełni, to największe wzrosty czekają towary wymagające najdłuższych łańcuchów dostaw - podsumowuje Karol Kamiński dla Interii.

Dane pochodzą z raportu UCE RESEARCH, Hiper-Com Poland i Grupy AdRetail pt. "INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH". Autorzy przedstawiają w nim średnią wartość cenową, notowaną miesiąc do miesiąca. Porównują wyniki 12 kategorii (pieczywo, nabiał, mięso, owoce, warzywa, produkty sypkie, produkty tłuszczowe, dodatki spożywcze, używki, napoje, chemia gospodarcza i inne art.) oraz 45 produktów, odnotowane w październiku br. i ub.r. Sprawdzono ok. 1,1 tys. marek, w tym prawie 36 tys. cen. Analizą zostały objęte wszystkie na rynku dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience i cash&carry.

Sonda
Czy odczuwasz w swoim portfelu skutki galopującej inflancji?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze